Korábban a fogszuvasodás, manapság a fogágybetegség miatt veszítik el a legtöbben a fogaikat. Interjúnkban dr. Szőnyi Dóra parodontológus fogorvost kérdezzük erről a nem kellően ismert betegségről.
Először tisztázzuk: mi a fogágy?
A fogágy a fogakat stabilan a helyükön rögzítő szövetek együttes elnevezése. Vagyis az íny, a fogakat a csonthoz rögzítő kollagén rostok, a gyökér cementrétege és a fogakat körülvevő csont. A fogágybetegség ezek mindegyikét érintheti.
Mi okozza a fogágybetegséget?
Az egész egy nagyon egyszerű, mindennapi problémával, a nem megfelelő fogmosás, fogtisztítással kezdődik. Sajnos kevesen tudják, hogy a kórokozók az íny és a fog közötti résben és a fogközökben megtelepedő lepedékekben jelennek meg. Ezeket fogkefével általában nem tudjuk hatékonyan elérni. Ha elhanyagoljuk ennek eltávolítását, a kórokozók elszaporodnak. Ez fogínyvérzést, gyulladást okozhat. A felhalmozott lepedékréteg – kezelés nélkül - évek alatt megtámadja a fogat tartó szöveteket, lebontja a csontállományt, így végül kiesik a fog.
Hogyan ismerhető fel?
A fogágybetegség nehezen felfedezhető, mert eleinte viszonylag kevés tünettel jár. A lepedékben elszaporodó baktériumok először az ínyt támadják meg. Emiatt a fogágybetegség első és leggyakoribb tünete a fogínygyulladás. Ezt vörös elszíneződés, duzzanat jelzi, fogmosáskor pedig általában ínyvérzéssel jár. Nem ritkán hosszan tartó kellemetlen szájszag is megjelenhet.
Hogy előzhetjük meg a betegség kialakulását?
Ahogy említettem, elsődleges oka a rossz technikával, vagy nem megfelelő fogkefével végzett fogmosás. Jó hír, hogy megfelelő fogápolással és rendszeres ellenőrzéssel megelőzhető. A megfelelő fogmosás nem bonyolult dolog, néhány egyszerű praktikus technikával elsajátítható. (Ezt előző blogbejegyzésünkben olvashatjátok: – link az előző blogra). De ha évekig rosszul csináljuk, a szánkban elszaporodnak az említett káros baktériumok. Tapasztalataink szerint a felnőttek nagy része a fájdalmak jelentkezése után keres fel minket. Ekkor pedig már csak a radikális beavatkozások (gyökértömés, pótlás, foghúzás) segítenek. Pedig a még fájdalommentes tünetek megjelenése esetén a betegség könnyen kezelhető, hosszú távú gyógyulás érhető el. Fontos a fogkő eltávolítása! Ez kizárólag fogorvosi rendelőben végezhető el. Ekkor az orvos, dentálhigiénikus ellenőrzi a fogak, az íny, a fogágy állapotát is, vagyis gyakorlatilag szűrővizsgálatot is végez.
Optimális esetben a fogszakorvosnak gyerekkorban kellene megtanítaniuk a helyes fogmosást. Akár az óvodában, iskolában, osztályfőnöki óra keretében.