Hirtelen jelentkezik, órák alatt súlyos állapothoz vezethet, és az esetek körülbelül 15%-ában halálos kimenetelű. A túlélők közül sokan élethosszig tartó károsodásokkal élnek tovább, például végtaghiánnyal, süketséggel vagy agykárosodással.
A betegség kezdetben egy egyszerű vírusfertőzésre hasonlíthat, olyan tünetekkel, mint a fejfájás, láz és hányinger. Néhány órával később azonban jelentkezhetnek súlyos izomfájdalmak, a kéz és a láb hidegsége, valamint bőrkiütés. Ezek a kiütések kezdetben apró, bevérzett pontoknak tűnhetnek, majd nagyobb, bőr alatti vérzésekké alakulhatnak. A késői tünetek közé tartozik a görcsroham, zavartság és kóma. Csecsemők esetében a teljesen egészséges állapottól a kómáig való romlás akár 15 órán belül bekövetkezhet, serdülőknél 24 órán belül. A szülőknek és az orvosoknak ezért kulcsfontosságú a gyors felismerés.

A jó hír, hogy a Neisseria meningitidis fertőzés rendkívül ritka, és kiváló megelőző védőoltások állnak rendelkezésünkre. A rossz hír az, hogy jelenleg egy, a Neisseria B szerocsoportja által okozott agyhártyagyulladás-járvány van Kentben, Angliában. Több mint 20 fiatal felnőtt megbetegedett, és ketten meghaltak.
Alaposan megfontolandó a serdülők és fiatal felnőttek beoltása, különösen, akik sok emberrel élnek együtt zárt közösségben. Magasabb kockázatnak vannak kitéve például a kollégiumban lakó egyetemisták, a katonai újoncok, valamint a zsúfolt nyári fesztiválok résztvevői. A 2 év alatti gyermekek szintén nagyobb eséllyel kapják el ezt a súlyos fertőzést.
Biztonságos és hatékony védőoltások állnak rendelkezésre a Neisseria meningitidis öt szerocsoportja ellen: A, B, C, W és Y. Bár a meningococcus B elleni oltás (kereskedelmi nevei: Bexsero és Trumenba) viszonylag drága, különösen fontos. Magyarországon – és általában Európában – a B szerocsoport fordul elő leggyakrabban. A Nimenrix kombinált vakcina az A, C, W és Y szerocsoportok ellen nyújt védelmet, és szintén ajánlott. Amennyiben a költségek akadályt jelentenek, a meningococcus C elleni egykomponensű oltás is sokkal jobb, mint a teljes védelem hiánya.
Az oltások helyén bőrpír, duzzanat és érzékenység jelentkezhet. Az oltást követő három napban nem ritka a láz, fejfájás és ingerlékenység sem. Ezek az oltások – az adott készítménytől függően – már 2 hónapos kortól adhatók.
Az RMC gyermekorvosai készséggel állnak rendelkezésükre, hogy tanácsot adjanak a meningococcus fertőzés elleni védőoltásokról. A Bexsero és a Nimenrix vakcinák jelenleg elérhetők, a készlet erejéig.
- gyermekgyógyászat56
- dietetika42
- belgyógyászat27
- egészség26
- fogászat24
- Fogászati Központ23
- egészségmegőrzés21
- Kókai Zsuzsanna19
- szülészet-nőgyógyászat19
- diéta19
- szűrővizsgálatok17
- dr. Csermely Gyula15
- gyermekfogászat13
- Fogászati Központ12
- táplálkozás12
- cukorbetegség12
- sport11
- nőgyógyászat11
- allergia10
- endokrinológia10
- várandósság10
- pszichológia10
- nyár10
- gyermekgasztroenterológia10
- gasztroenterológia10
- fül-orr-gégészet9
- diabétesz9
- diabetológia9
- menopauza9
- dr. Bodnár Eszter8
- mozgás8
- bőrgyógyászat8
- menopauza-program8
- dr. Baló Tímea7
- szemészet7
- fogszuvasodás7
- allergológia6
- edzés6
- gyermekneurológia6
- fejfájás6
- infektológia6
- fogszabályozás6
- védőoltás5
- RMC Fogászati Központ5
- Dr. Nagy Adrienne5
- fejfájás klinika5
- mammográfia5
- stressz5
- fogágybetegség5
- Magzati Medicina Központ5
- koronavírus4
- immunrendszer4
- fogérzékenység4
- HPV4
- gyermekgyógyászati központ4
- radiológia4
- túlsúly4
- dr. Erős Nóra4
- láthatatlan fogszabályozó4
- magzati medicina4
Kapcsolódó orvosaink
Kérdése lenne időpontfoglalás előtt?
Ha bizonytalan, milyen orvoshoz, milyen vizsgálatra foglaljon időpontot, segítünk! Kérjen ingyenes visszahívást kollégánktól, aki panaszai alapján segít megtalálni a megfelelő szakorvost.






