Szabad-e a gyermeknek édességet ennie?
Mindent szabad, mértékkel. Az édes íz szeretete mindannyiunkba kódolva van. Az édes finom. A túlzott cukor fogyasztás azonban elhízáshoz és fogszuvasodáshoz vezethet. Emellett intenzitásával elnyomja más ízek érvényesülését. A túlzás oda vezethet, hogy már csak a nagyon cukros ételeket, italokat élvezzük, ilyenkor jönnek az említett következmények. Ha csak néhány hétig visszafogjuk a cukorbevitelünket, már tapasztalhatjuk, hogy az ízek új világa nyílik meg előttünk. Más íze lesz az almának, gyümölcsöknek, de akár a diónak, vagy a tejtermékeknek is.
Nagyon fontos, hogy a gyerekekben egészséges viszony alakuljon ki az étkezéssel kapcsolatosan, viszont a tiltás ebben nem célravezető. De egészen kis kortól kezdve képviselhetjük azt, hogy a magas cukor tartalmú ételeket és italokat csak alkalmanként, és mértékkel fogyasztjuk. Nem kell lelkiismeret furdalást érezni a karácsonyi desszert, vagy az adventi naptárban talált csokoládé falatka miatt. Az ünnep azonban ne a korlátlan édességfogyasztásról szóljon.
Melyek azok a nyalánkságok, amelyeket célszerű elkerülni?
Ne tiltsunk, de legyen meghatározott alkalom és adagnagyság, amelyeket betartunk. Érdemes azokat az édességeket korlátozni, amelyek nagy méretűek, és nagyon nagy mennyiségben tartalmaznak cukrot. Ezek hirtelen és hosszabban tartó vércukoremelkedést okoznak. Emellett sokáig a szájban maradva, vagy a barázdákba ragadva emelik a fogszuvasodás kockázatát. Ilyen például egy nagyobb nyalóka, fél zacskó olvadós rágó, gumicukor, vagy az egész nap kortyolgatott üdítő is.
Mi kerüljön a Mikulás zsákjába vagy az ünnepi asztalra?
Jó választást jelentenek a gyümölcsök. Ilyenkor a szezonalitás és az eltarthatóság miatt elsősorban a déli gyümölcsökre gondolunk. Érdemes a narancs, mandarin mellett más ízekkel, formákkal is ismerkedni (pl. grépfrút, pomelo, ananász, kivi). Minél színesebb, annál izgalmasabb és egészségesebb! Válogatós gyerekeknek is jó választás lehet a magas gyümölcstartalmú gyümölcslé: ilyenek rostos formában, aranyos figurás, egy adagos csomagolásban is kaphatók. Hasonlóan ajánlottak az aszalt gyümölcsök, gyümölcsszeletek. Magas cukortartalmuk miatt kis mennyiségben fogyasztandók, de a cukorkákkal ellentétben a gyümölcsökre jellemző számos hasznos tápanyagot is tartalmazzák. Így mindenképpen jobb választást jelentenek.
Ne csak díszként használjuk az olajos magokat. Egészséges zsírsavakat, ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaznak. Kerülhet a zsákba dió, mogyoró, földimogyoró, mandula, de akár kesudió vagy más mag is. Természetesen az allergiásokra nagyon vigyázzunk, a magvak nem az óvodai, iskolai csomagba valók!
Nem kell lemondani a csokoládéról vagy a süteményekről sem. Válasszunk magas kakaó és alacsonyabb cukor tartalmú csokikat, de az édesítőszereket gyerekeknél kerüljük. A süteményeknél érdemes új receptekkel próbálkozni. Nagyon finom és szép sütemények készíthetők kevesebb cukorral, több gyümölccsel. Nemcsak a túrós, de a diós és mákos töltelék is hozzájárul a napi kalcium bevitelhez. Aszalt gyümölcsökből és darált magvakból változatos ízű golyók készíthetők. Készíthetünk közösen granolát, müzliszeletet is.
Néhány kiegészítő jó tanács: aktívan a szünetben is
Sokat tehetünk gyermekeink egészséges fejlődéséért, ha a téli szünetbe, az ünnepi programokba testmozgást is beépítünk. Lehet ez úszkálás és játék a fürdőben, vagy séta, téli sportok a szabadban.
Az édességek mellé hangsúlyozzuk a fogmosás fontosságát! Az ajándékok közé kerülhet új fogkefe, fogkrém is.
Végezetül a téli szünetben is fontos a megfelelő alvás, a képernyővel töltött idő életkornak megfelelő korlátozása.