A terápiák elsődleges célja a betegség előrehaladásának lassítása a kötőszöveti struktúrák gyulladásmentes állapotban tartásával, megelőzve ezzel a fogvesztést.
Mikor keressünk fel parodontológus szakorvost?
- ha vérzést tapasztalunk fogmosáskor
- ha fáj, gyulladt az ínyünk
- ha ínyvisszahúzódást tapasztalunk
- ha rossz lehelletet észlelünk
- ha arra leszünk figyelmesek, hogy másképp állnak a fogaink, elvándorolnak
- ha foglazulást tapasztalunk
Milyen okok szerepelnek a fogágybetegség kialakulásában?
- fogakon, ínyen felhalmozódott plakk és fogkő okozta ínygyulladás
- genetikai hajlam
- dohányzás, alkoholfogyasztás
- bizonyos betegségek pl.: cukorbetegség
- stressz
- vitaminszegény táplálkozás, alultápláltság
Hogy történik a fogágybetegségek kezelése:
- A fogszakorvos első alkalommal egy panoráma röntgent készít, vagy ha úgy ítéli meg, akkor 3D CBCT felvétel készítését kéri a pácienstől (ez a képalkotó eljárás jelenleg nem érhető el az RMC-nél, de segítünk az időpont megszervezésében). A szájvizsgálat során megméri egyesével a fogak melletti tasakok mélységét, értékeli a fogíny állapotát, a fogak mozgathatóságát és mindezeket összevetve felállít egy egyéni kezelési tervet.
- Ezt követően mindenkinél egy professzionális EMS - irányított biofilm terápia következik, amely az íny feletti és alatti felrakódások eltávolítását jelenti a patogén baktériumok szanálásával együtt.
- Ezután – esettől függően – további mélytisztítás (ún. kürettálás) következik, olykor azonban gyógyszeres kezelés, esetleg sebészi beavatkozás is szükséges lehet.
- Miután betanítja a szakember az új, otthoni, speciális szájápolási metódust és javaslatot tesz a megfelelő szájápolási eszközök kiválasztására is, megállapítja a visszahívások és ismétlő kezelések gyakoriságát.
A fogágybetegségért felelős pathogén baktériumok hajlamosíthatnak egyéb betegségek, gyulladások kialakulására, ugyanis a vér- és nyirokáram útján a szervezet egészét elérhetik.
Fogágybetegségben szenvedőknél gyakrabban alakul ki:
- agyvérzés
- szívinfarktus
- cukorbetegség
- csontritkulás
- reumás izületi betegség
- vese vagy tüdő szöveti károsodás
- koraszülés
- visszatérő nőgyógyászati vagy urulógiai probléma
- szívbelhártya gyulladás
- foltos hajhullás
- ekcémás bőrkiütés
- izületi protézisek elvesztése
- bizonyos szemet érintő gyulladások
Fontos kiemelni azonban, hogy rendszeres ellenőrzésekkel, professzionális rendelői kezelésekkel és megfelelő otthoni szájápolással a fogágybetegségek ma már jól kezelhetők és a további károsodások kialakulása is megelőzhető.