A betegségek köre igen széles, a leggyakoribbak közülük a szívritmuszavarok, érelmeszesedés okozta koszorúér-betegségek, szívbillentyűzavarok és magas vérnyomás okozta betegségek.
Milyen esetekben forduljunk kardiológushoz?
- Megállapított szívbetegség (billentyűprobléma, koszorúér-betegség, pacemaker)
- Egyenes ági rokon fiatalkori szívbetegsége
- Nyomó, szorító mellkasi fájdalom a szegycsont mögött, amely kisugározhat a bal vállba, karba
- Erős szívdobogásérzés, szapora pulzus
- Légszomj, nehézlégzés Időleges eszméletvesztés
- Fáradtság, fáradékonyság, étvágytalanság
- Dagadó alsó végtagok
A kardiológiai vizsgálat során kardiológus szakorvosunk kikérdezi a pácienst (kórelőzmény, életviteli szokások stb.), fizikális vizsgálatot, majd EKG-t végez. A panaszoktól és eredményektől függően tesz javaslatot további kardiológiai vizsgálatokra.
Rendelőnkben felnőttek és gyermekek számára egyaránt elérhető kardiológiai vizsgálatok:
- EKG (elektrokardiográfia): 12 elektródával, fekvő helyzetben végzett vizsgálat, mely a szív elektromos tevékenységét ábrázolja. Segítségével esetleges ingerképzési és -vezetési zavarokat, korábbi szívizominfarktust, illetve aktuális szívizom-vérellátási zavart mutathatunk ki.
- Szívultrahang: Segítségével a szív és a benne áramló vér vizsgálata történik, így megmérhetők a szív üregei, a fal vastagsága, megbecsülhető a szív pumpáló ereje. Vizsgálhatók a szívben található billentyűk, a billentyűkön áramló vér sebessége, kimutathatók kóros áramlások, megbecsülhetők ezen eltérések hosszú távú hatásai.
- Terheléses EKG – kerékpár-ergometria*: Speciális „szobakerékpárral” végzett vizsgálat, mely során az egyre nagyobb erőkifejtést igénylő terhelés alatt folyamatosan EKG-monitorozást és gyakori vérnyomásmérést végzünk. A vizsgálattal a szív-érrendszer terhelhetőségét, illetve a terhelés kapcsán létrejött változásokat vizsgáljuk.
- ABPM 24 órás vérnyomás-monitorozás: Hordozható készülékkel végzett vizsgálat, amely alkalmas az egész napos vérnyomásspektrum ábrázolására, a „fehérköpenyes” és az éjszakai, hajnali magas vérnyomás kimutatására, valamint a nappali és éjszakai átlagérték mérésére.
- Holter-monitorozás: A szív elektromos tevékenységét 24 órán keresztül rögzítő készülékkel végzett vizsgálat, amely kimutatja az ingerképzési és -vezetési zavarokat (kórosan lassú vagy túl gyors szívverés, gyakori melléütések, szabálytalan szívverés) és az esetleges életet veszélyeztető ritmuszavarokat.
*A vizsgálatot csak szívultrahang- és nyugalmi EKG-vizsgálat után végezzük el.
Hivatalos sportorvosi vizsgálatot nem végzünk.
Rólunk mondták