A kardiológia a szív- és érrendszeri betegségek megelőzését, diagnosztikáját és kezelését foglalja magában. Ezen betegségek köre igen széles: a leggyakoribbak a szívritmuszavarok, az érelmeszesedés okozta koszorúér-betegségek, a szívbillentyűzavarok és a magas vérnyomás miatt kialakult betegségek. Növelik a kockázatokat a genetikailag örökölt problémák, a kor, de a mozgásszegény életmód, az elhízás és az egészségtelen táplálkozás mára a dobogó tetejére került a veszélyfaktorok listáján.
Milyen esetekben forduljunk kardiológushoz?
- Megállapított szívbetegség (billentyűprobléma, koszorúér-betegség, szívritmus zavar, pacemaker működésében tapasztalt zavar)
- Nyomó, szorító mellkasi fájdalom a szegycsont mögött, ami kisugározhat a bal vállba, karba
- Erős szívdobogásérzés, szapora pulzus
- Légszomj, nehézlégzés, időleges eszméletvesztés
- Fáradtság, fáradékonyság, étvágytalanság
- Dagadó alsó végtagok
A kardiológiai vizsgálat során kardiológus szakorvosunk kikérdezi a pácienst (kórelőzmény, életviteli szokások stb.), fizikális vizsgálatot, majd EKG-t végez. A panaszoktól és eredményektől függően javasolhat további kardiológiai vizsgálatokat.
Nem csak tünetek esetén érdemes azonban felkeresnie kardiológiai szakrendelésünket. 40 éves kor felett mindenkinek ajánlott a 2 évenkénti kardiológiai szűrővizsgálat, ami jelentős mértékben csökkentheti a váratlan veszélyek előfordulását és a komolyabb szívbetegségek kialakulásának az esélyét. Mindenképpen jöjjön el hozzánk kardiológiai kivizsgálásra:
- egyenes ági rokon fiatalkori szívbetegsége esetén;
- jelentős túlsúly, dohányzás, fokozottan stresszes, mozgásszegény életmód esetén;
- amennyiben tudatosan életmódváltásra készül, sportolni kezd, vagy újrakezdi a fiatal korában mindennapos fizikai aktivitásait.
Rendelőnkben elérhető kardiológiai vizsgálatok:
- EKG (elektrokardiográfia). 12 elektródával, fekvő helyzetben végzett vizsgálat, amely a szív elektromos tevékenységét ábrázolja. Segítségével kimutathatjuk az esetleges ingerképzési és -vezetési zavarokat, a korábbi szívizominfarktust, illetve az aktuális szívizom-vérellátási zavart.
- Szívultrahang. Segítségével a szív és a benne lévő véráramlás vizsgálata történik, így megmérhetők a szív üregei, a fal vastagsága, megbecsülhető a szív pumpáló ereje. Vizsgálhatók a szívben található billentyűk, a billentyűkön átáramló vér sebessége, kimutathatók kóros áramlások, megbecsülhetők az eltérések hosszú távú hatásai.
- Terheléses EKG – kerékpár-ergometria*. A speciális „szobakerékpárral” végzett vizsgálat során az egyre nagyobb erőkifejtést igénylő terhelés alatt folyamatos EKG-monitorozást és gyakori vérnyomásmérést végzünk. A vizsgálattal a szív- és érrendszer terhelhetőségét, illetve a terheléskor létrejött változásokat vizsgáljuk.
- ABPM 24 órás vérnyomás-monitorozás. Hordozható készülékkel végzett vizsgálat, amely alkalmas az egész napos vérnyomásspektrum ábrázolására, a „fehér köpenyes” és az éjszakai, hajnali magas vérnyomás kimutatására, valamint a nappali és az éjszakai átlagérték mérésére.
- Holter-monitorozás. A szív elektromos tevékenységét 24, 48, vagy 72 órán keresztül rögzítő készülékkel végzett vizsgálat, amely kimutatja az ingerképzési és -vezetési zavarokat (kórosan lassú vagy túl gyors szívverés, gyakori melléütések, szabálytalan szívverés) és az életet esetleg veszélyeztető ritmuszavarokat.
* A vizsgálatot csak a szívultrahang- és a nyugalmi EKG-vizsgálat után végezzük el.
Hivatalos sportorvosi vizsgálatot nem végzünk.
Akár rosszullét vagy valamelyik fenti tünet miatt érkezik hozzánk, akár állapotfelmérés a célja, a legkényelmesebb, ha online foglal időpontot!
Rólunk mondták