Ezek ugyan fontos szempontok, de még nem tesznek minket védetté. Nagy veszélynek tesszük ki magunkat, ha nem nézetjük meg időnként a vérnyomásunkat.
A magas vérnyomást alattomos és lassú gyilkosként is szokás emlegetni, pedig nagyon könnyen diagnosztizálható és gyógyszeresen jól karbantartható betegség. A különböző tévhitekkel ellentétben bárkinél előfordulhat, gyereknél, felnőttnél egyaránt.
Mitől alakul ki magas vérnyomás?
A hipertónia hátterében különböző okok állhatnak. Felnőtt korban az emelkedő életkor illetve az erek rugalmasságának csökkenése már önmagában előidéző tényező. Előfordul, hogy a magas vérnyomás egy másik betegség következménye (ez a szekunder vagy másodlagos hipertónia), így az eredeti betegség kezelésével csökken vagy megszűnik maga a hipertónia is.
Mit jelent a 120/80?
A vérnyomást két értékkel jellemezzük. A felső (szisztolés) érték a nyomás, ami az erekben keletkezik a szív összehúzódásakor (például 120 Hgmm). A diasztolés, alsó érték pedig, ami az erekben a szív elernyedésekor keletkezik két ütés között (például 80 Hgmm). Felnőtteknél az ideális érték 120/80 Hgmm körüli.
Akinél a vérnyomás érték 130/90 (pre-hipertensio), ott nagyobb az esély a későbbi magas vérnyomás kialakulására, sőt már ez az állapot is növeli az érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
A magas vérnyomás szövődményei
A hipertónia komoly következményekkel járhat, mivel az egész testünket, szerveinket behálózó vérerek károsodnak. A szervek oxigén- és tápanyagellátása így nem ideális, ez pedig szervműködési zavarokat okoz.
A szívet ellátó erek, az úgynevezett koszorúerek károsodása például hozzájárul végső soron a szívinfarktus, a szívelégtelenség kialakulásához. Az agyhoz futó erek károsodásával agyi keringészavar, funkciózavarok és hosszú távon akár memória problémák jelentkezhetnek. A szemben, a vesében, vagy a nemi szervekben futó erek károsodása ugyancsak magában hordozza a szervfunkciók károsodását.
A magas vérnyomás tehát mindenkit érinthet, komoly veszélyeket tartogat, de könnyen karban lehet tartani. Úgyhogy ne féljünk az orvostól, ellenőriztessük vérnyomásunkat rendszeresen.