Mi a hólyagfájdalom-szindróma?
A hólyagfájdalom-szindróma egy rendkívül kellemetlen, gyakran kínzó tünetekkel járó betegség, amelynek diagnosztizálása nem egyszerű feladat. Az orvostudomány mai állása szerint a betegség véglegesen nem meggyógyítható, de korai kezeléssel a panaszok eredményesen csökkenthetők és 4-5 hónap kezelés után akár teljesen tünetmentessé is válhat a beteg. A kezelés minden esetben utógondozást és rendszeres kontrollt igényel, mert a tünetek visszatérése esetén a megismételt kezelés újból eredményes lehet.
A betegség az alábbi tünetekkel jár:
- Igen gyakori vizelés, kis vizeletporciók: napközben akár 50-60 hólyagürítés, az éjszakai órákban is 15-20-szor
- Hólyagtáji és húgycső- vagy hüvelytáji fájdalmak, melyek a hólyag telítődésére fokozódhatnak
- Hirtelen, parancsoló vizelési ingerek
A hólyagfájdalom-szindróma kialakulásának oka egyelőre nem ismert, de a tünetegyüttest sikerült azonosítani. A fájdalom oka, hogy a hólyag felszínét bevonó, védő nyákréteg áteresztővé válik, ezért a vizeletben lévő salakanyagok irritálják a hólyag falát. Ahol sérült a nyákréteg, egyúttal elszaporodnak a fájdalomérzékelő receptorok, így keletkezik a panaszokat domináló maró, égető fájdalomérzés, amely csökkenti a vizelettartási képességet.
A hólyagfájdalom-szindróma diagnosztizálása
A betegség diagnosztizálása a panaszok felvételét követően egy részletes szűrővizsgálat-sorozattal kezdődik. Fontos, hogy a diagnózis felállításához minden, hasonló tünetekkel járó betegség lehetőségét ki kell zárni. Ilyenek lehetnek a gyulladások, bakteriális fertőzések, hólyagkövek és a daganatok.
A diagnózis egyik, a páciens által otthon is elvégezhető – fájdalommentes és nem invazív – eszköze a két napos vizelési napló (vagy GAG-réteg integritás teszt), amiről bővebben itt olvashat.
A hólyagfájdalom-szindróma kezelése
Az innovatív orvostudományi módszereknek köszönhetően a tünetek enyhítésére több megoldás is kínálkozik.
- A panaszok enyhítésében segíthet egy speciális étrend is. A diétának része a koffein, az alkohol, egyes gyümölcsök, illetve más élelmiszerek elhagyása. Az ajánlott étrendi változtatások hozzájárulnak a vizelet savasságának csökkentéséhez is. Tovább >>
- Súlyosabb esetekben orvosi beavatkozásra, kezelésre van szükség. Leghatásosabb a helyi (hólyagba fecskendezett) gyógyszeres kezelés a sérült nyálkaréteg helyi pótlására, így enyhíthető a gyulladás és csökkennek a panaszok. Ez csak átmeneti megoldás és a tünetek rövid időn belül újra jelentkezhetnek.
- Tartósabb eredményt biztosít a hólyag nyálkahártyája beteg területeinek leégetése, aminek során az itt lévő, felszaporodott fájdalom érzékelő receptorok is elpusztulnak, így a fájdalmak akár azonnal megszűnhetnek. Ezt egynapos endoszkópos sebészeti műtét keretében végezzük, majd egyre ritkulóan még gyógyszeres hólyagfeltöltésekre is szükség van.
- Mivel mai ismereteink szerint végleges és teljes gyógyulást nem tudunk elérni, fenntartó kezelésként 6-8 hetenként egy-egy hólyagfeltöltéssel tudjuk az elért panaszmentességet akár hosszú éveken át is állandósítani.
- Megoldást jelenthet a hosszan tartó utókezelések terheinek, költségeinek csökkentésére a betegek által otthonukban végzett önkatéterezés és a hólyag gyógyszeres önkezelése. Ennek elsajátításához nyújt segítséget az RMC újonnan beindított oktató program szolgáltatása. Tovább >>
Klinikánk nemzetközileg is elismert központja ennek a kórnak a diagnosztizálásában és kezelésében.