Fogászati kisokos várandósoknak

Sokan szeretjük halogatni a fogászati szűréseket, különösen várandós kismamák esetében. Gyakori hiba, hogy ha a fogfájás terhesség alatt jelentkezik, inkább elkerüljük az orvost, nehogy az esetleges gyógyszeres kezelés kárt tegyen a magzatban.

Fogászati kisokos várandósoknak

Alapvetően nem véletlenül kötelező a trimeszterenkénti fogászati kontroll, hiszen ebben az időszakban nem csak külső testi változások mennek végbe a pocakunk növekedésével, hanem bizony olyan hormonális változások is, melyek befolyásolják a fogíny állapotát, ezáltal növelve a fogínygyulladás, azaz gingivitis kialakulásának kockázatát. Az RMC Clincs Fogászati vezetője, Dr. Savanya Mónika pedig most a fogaink megőrzéséhez ad tanácsokat és tippeket a várandósság alatt.

 

Természetesen a legjobb és legcélszerűbb az, ha már a gyermekvállalás tervezésénél, a teherbeesés előtt elmegyünk egy fogászati állapotfelmérésre, annak érdekében, hogy a várandósság alatt már csak a kontrollokra kelljen eljárni és ki lehessen szűrni előzetesen a kezelendő problémákat. Ez nem csak a leendő kismamáknak könnyíti meg a helyzetét, hanem a kezelőorvos számára is segítség, mivel terhesség alatt a fogorvosok jobban szeretik csak a feltétlenül szükséges fogmegtartó kezeléseket elvégezni és a nagyobb beavatkozásokat inkább a szülés utáni időszakra halasztani.


Miért ne hanyagoljuk el a fogászati kontrollokat?

A kezdeti rosszullétek miatt előfordulhat, hogy háttérbe szorul a kismamáknál a szájápolás, mely miatt fokozódhat a szuvasodás kialakulásának kockázata.

Fontos tudni, hogy mivel a terhesség alatt fokozódik a véráramlás és kitágulnak a hajszálerek, ezáltal már az egészen kismértékű bakteriális gyulladás esetén is duzzanatot, fogínyvérzést és fájdalmat tapasztalhatunk. Szakmailag bizonyított tény, hogy a különböző kórokozók bekerülhetnek a magzati vérkeringésbe és a méhlepénybe, melynek következtében:

  • magzati fejlődési rendellenességek alakulhatnak ki,

  • 2-4-szer nagyobb a kockázata, hogy alacsony súllyal vagy túl korán születik a baba.

 

Milyen beavatkozásokat és mikor végezhet a fogorvos terhesség alatt?

Ne aggódjunk abban az esetben sem, ha a várandósság alatt észelelünk valamilyen fogászati tünetet, fogfájást, hiszen a fogászati kezelések kockázatát megfelelő időzítéssel és természetesen kellő körültekintéssel elhanyagolható mértékűre lehet csökkenteni.

 

  1. Első trimeszter: Ebben a pár hónapban a magzat nagyon aktív fejlődése zajlik, illetve ilyenkor a legnagyobb a vetélés kockázata is, így az elsődleges cél a helyes fogápolás elsajátítása vagy fenntartása. Ezen kívül, indokolt esetben leginkább csak sürgősségi beavatkozásokat végezünk. Azonban ha sürgősségi beavatkozásra van szükség, ne habozzunk! Kezeletlen esetben ugyanis nagy kockázatot vállalunk a terhesség megmaradására is.

     
  2. Második trimeszter: Ilyenkorra már elmúlnak a kezdeti rosszullétek és a baba súlya miatt sem diszkomfortos a kismama számára az egy helyben ülés a fogászati székben, így fogászati szempontból ez a kezelések ideális időszaka.

     
  3. Harmadik trimeszter: Itt alapvetően már csak a megfigyelés, kontrollvizsgálat jellemző. A kezelőorvos igyekszik a szülés után időzíteni a nagyobb ​​​​​​szájsebészeti és parodontológiai beavatkozással járó kezeléseket, mivel a fogászati székben jelentkező esetleges stressz sajnos idő előtt beindíthatja a szülést. Ilyen beavatkozások például a gyulladást nem okozó bölcsességfog eltávolítása, implantátum beültetése, csontpótlás, nyitott tasakműtét, stb.

 

Végezhető-e fogászati röntgen terhesség alatt?

Bár sokan félnek tőle, valójában a modern digitális szenzorokkal felszerelt berendezésekkel, amik jóval kevesebb sugárzással működnek már nem kockázatosak, és egy-egy, a rendelőben történő, 1-2 fogat ábrázoló fogászati kisröntgen a terhesség második vagy harmadik trimesztere alatt indokolt esetben gond nélkül elkészíthető. Viszont panoráma röntgenfelvételt várandósok esetében nem készítünk!


Milyen gyógyszereket szedhetnek biztonsággal a kismamák?

Amennyiben a várandósság alatt tapasztalunk bármilyen fogászati panaszt, fogfájást, és félnénk a gyógyszeres kezeléstől, akkor szerencsére nem kell aggodalmaskodni, hiszen számos kutatás bizonyítja, hogy mely gyógyszerek ártalmasak a magzatra és melyek szedhetőek biztonságosan. Most Dr. Schmek Lilian, az RMC Clinics szülész-nőgyógyásza és magzati ultrahang-specialistája segített összeszedni ezeket a gyógyszereket.

 

Fájdalomcsillapítók:

Szedhető fájdalomcsillapító:

NEM szedhető fájdalomcsillapítók:

Acetaminofen, paracetamol 
származékok: 
Rubophen, Panadol stb.

Acetilszalicilsav származékok: Kalmopyrin

 

Diclofenac: Cataflam, Flector

 

Ibuprofen: Algoflex, Advil, Ibustar

 

Naproxen: Apranax, Aleve

 

Antibiotikumok: 

Szedhető antibiotikumok:

NEM szedhető antibiotikumok:

Kockázatos antibiotikumok:

Penicillin származékok, amoxicillin, klavulánsav: Augmentin Duo

Tetracylin tartalmú antibiotikumok szedése TILOS!

Dalacin C

Cephalosporin-ok: Zinnat

Klion, Supplin

Klimicin

Makrolidok: Clarithomycin

Doxycyclin, Tetracyclin

 

Metronidazol hatóanyagú készítmények

   

 

Adható fogászati érzéstelenítő terhesség alatt?

Szintén gyakori kérdés, hogy kaphat-e a kismama érzéstelenítő injekciót a várandósság alatt. Mivel az érzéstelenítők a fogászati beavatkozás alatt csak igen kis mennyiségben kerülnek alkalmazásra, ezért nem veszélyesek a magzatra. Ezen felül, mivel a stressz vagy a fájdalom hatására sokkal több adrenalint szabadít fel a szervezet, mint amennyit egy ampulla érzéstelenítő szer tartalmaz, előnyösebb is az átmeneti érzéskiesést választani. Tehát például Ultracain, Ubistesin, Septanest vagy Lidocain terhesség alatt is biztonsággal adható kisebb mennyiségben.


Fogápolási tanácsok kismamáknak:

Szeretnénk kiemelni, hogy mint ahogyan az számos más esetben is, a legfontosabb mindenféleképp a prevenció! Egy kis odafigyeléssel ugyanis a problémák nagy része elkerülhető. A következőket mindenképpen érdemes betartani a kismamáknak a megelőzés érdekében:

 

  • Már a felkészülési időszakban, a teherbeesést megelőzően érdemes minden problémát kezeltetni, ebben az időszakban készített panoráma röntgen vagy CT felvétel nagy segítségünkre lehet a későbbiekben, ha a várandósság alatt alakul ki, vagy észlelünk valamilyen problémát.

  • A várandósság alatt szenteljünk fokozott figyelmet a szájápolásra, tehát használjunk puhább sörtéjű fogkefét, mivel a fogíny ilyenkor érzékenyebb, és ne feledkezzünk meg a fogselyemről vagy fogköztisztító keféről sem!

  • Beszéljük meg fogorvosunkkal, milyen szájápolási termékeket válasszunk! Fontos, hogy fluoridos fogkrémet használjunk (kivéve allergia!), de olykor különböző calcium- gélek és szájvizek alkalmazására is szükség lehet. A terhesség és szoptatás alatt érdemes elkerülni klór-hexidin és triklozán tartalmú fogkrémet, mert az a baba szervezetébe is eljuthat, és nem tesz jót a fejlődésének. Szájvízből pedig érdemes alkoholmenteset választani, ami nem szárítja a szájüreget!

  • A fogkefét cseréljük havonta!

  • Járjunk rendszeresen fogászati kontrollra és fogkőleszedésre!

  • Reggeli rosszullét, hányás esetén ne mossunk azonnal fogat, mert a gyomorsav erősen maró hatású. Hányás után öblögessünk tiszta vízzel, de kerülendő az azonnali fogmosás, várni kell vele legalább fél órát!

  • Táplálkozzunk tudatosan, kerüljük a cukros, savas ételeket! Próbáljunk a rostokban és gyümölcsökben gazdag ételekre összpontosítani, hiszen naponta több mint 1000 mg kalcium bevitelére van szüksége egy kismamának a terhesség alatt.


Az RMC Clinics fogászai rendkívül nagy alapossággal és figyelemmel vannak a babát tervezők, és a már várandós kismamák kezelésére, illetve fokozottan ajánlják, hogy a tervezés időszakában vegyenek részt egy állapotfelmérésen, mellyel kiszűrhetőek azok a problémák, amelyek esetlegesen a későbbiekben, már a várandósság alatt okoznának nagyobb gondot!

Kapcsolódó orvosaink

Kérdése lenne időpontfoglalás előtt?

Ha bizonytalan, milyen orvoshoz, milyen vizsgálatra foglaljon időpontot, segítünk! Kérjen ingyenes visszahívást kollégánktól, aki panaszai alapján segít megtalálni a megfelelő szakorvost.

Mikor hívjuk vissza?

Kapcsolódó cikkek Összes cikk