Milyen hatással lehet a várandósság időszaka a fogakra?
-
Érzékenyebbé válik a fogíny.
-
Fokozódik a nyálkiválasztás, megváltozik a nyál összetétele, semlegesítő valamint antibakteriális hatása csökken.
-
A szájnyálkahártyában változatlan baktériumszám mellett könnyebben alakul ki terhességi fogínygyulladás, fogínyvérzés.
-
Finoman mozgathatóvá válhatnak a fogak a fogágy kollagén rostjainak nyúlása miatt, emiatt azonban nem kell megijedni.
A fogászati beavatkozások javasolt időzítése:
-
A fogászati szűrővizsgálat a magyar terhesgondozási protokoll szerint kötelező, ennek ideális időpontja az első trimeszter.
-
A szűrővizsgálat mellett, ha szükséges, ajánlott fogkőeltávolítást végeztetni az első trimeszterben, hiszen a fogágygyulladás gyakrabban fordul elő a terhesség alatt, amely sajnos hatással lehet a babára is, mivel a súlyos gyulladás növelheti a koraszülés kockázatát.
-
A várandósság alatt csak a legszükségesebb fogászati kezeléseket javasoljuk elvégezni, azt is a második trimeszterben.
-
Ha lehet várni a fogászati kezeléssel, akkor mindenképpen javasolt a baba megszületése után elvégeztetni, ha nem, akkor a 6. illetve 7. hónap a legmegfelelőbb.
-
Érdemes még egy szűrővizsgálatra jelentkezni a harmadik trimeszterben is, hogy kiderüljön, ha a várandósság hatással volt a fogakra.
-
Ha szükséges, javasolt a harmadik időszakban is eltávolíttatni az esetleges fogkövet, hiszen a baba megszületését követően az anyáknak tapasztalatunk szerint nincs ideje fogorvoshoz menni, így előre bebiztosíthatják magukat.
Amennyiben a várandósság elején jár, vagy kérdése lenne, nyugodtan forduljon az RMC Clinics Fogászati Központjához, ahol a várandósság alatt a legjobb kezekben lesz fogsora!