Az allergia a XXI. század világméretű, népegészségügyi problémája. Az allergiás betegségek előfordulási gyakoriságának növekedése az utóbbi 15 évben elképesztő méreteket öltött. A fejlett országokban eléri a 15%-ot. Becslések szerint az Amerikai Egyesült Államokban évente 14,1 millió orvos - beteg találkozás történik alapellátási szinten allergiás rhinitis (orrnyálkahártya és melléküregek gyulladása) miatt. De mit lehet tenni, hogyan lehet kezelni? Dr. nagy Adrienne allergológus posztja a témában.
Az allergiás betegségek kezelésében az elsőként választott szerek a H1-receptor-gátló gyógyszerek (klasszikus antihisztaminok). A második generációs antihisztaminok biztonságosak, szájon át szedve az orrtünetek mellett, a szem és a garat panaszait is jótékonyan befolyásolják. Általában nem okoznak álmosító, bágyasztó mellékhatásokat, amely igen fontos az amúgy is fáradékonysággal kísért betegségben. Az antihisztaminok - enyhébb esetben - helyileg a szembe és az orrba is alkalmazhatók. Az allergiás gyulladás leghatékonyabb gyógyszere a nazális szteroid spray, amely ma már szintén megbízhatóan alkalmazható, akár hosszabb távon is. Mindkét szer gyermekeknek is adható.
Allergiás vagy perzisztáló nátha esetében mindenképpen javasolt a fül-orr-gégészeti szakvizsgálat abból a célból, hogy elkülönítsük az egyéb orrbetegségeket és megállapítsuk a társult kórokokat (pl. középfül-, melléküreg-gyulladás, orrpolip stb.).
Tél közeledtével a legtöbb allergiától szenvedő ember fellélegzik: vége a pollenszezonnak! Nyugalmasabb hónapok jönnek. Sokuk számára azonban folytatódik a kínszenvedés, sőt némelyikük allergiája éppen ilyenkor erősödik fel. A fűtési szezon beindulásával a légutak nyálkahártyája könnyen kiszárad, így érzékenyebb a mechanikai allergénekre, mint pl. a házi por, penészgomba, állatszőr, légszennyező anyagok, vagy a lakásban maradt pollenek.
A légúti allergiás tünetek az újgenerációs gyógyszerekkel sikeresen kezelhetők, és jelentősen javítják a páciensek életminőségét egészen a tünetmentesség eléréséig.
Kezelés helyett gyógyítás? A specifikus immunterápia (SIT) az egyetlen, ma már széles körben alkalmazott módszer, mely alkalmas arra, hogy az allergiás betegség „természetes lefolyását” megváltoztassa, lefékezze. A SIT azért jelentős kezelési lehetőség, mert képes az allergia tünetein kívül az allergia okára is hatni.
A SIT lényege, hogy a panaszokat okozó allergén tisztított kivonatát kapja a páciens fokozatosan emelkedő adagban, tabletta vagy nyelv alatti csepp (ritkán injekció) formájában. Ez oltásnak, ún. allergén vakcinációnak felel meg, amely megtanítja a szervezetet a környezeti allergénekre adandó helyes immunválaszra. Így a szervezet fokozatosan átáll egy nem allergiás típusú reakcióra.
Az allergiások szervezete lépésről lépésre hozzászokik az allergiát kiváltó anyaghoz, és megtanulja azt panaszok nélkül viselni, állapota javul. A tünetek és a gyógyszerigény fokozatosan és jelentősen csökken. Ideális esetben teljes tünetmentesség érhető el.