A leggyakrabban felmerülő kérdéseket és szakértőnk válaszait most csokorba szedtük, így segítve a tájékozódást a témában.
Mi a menopauza és mikor jelentkezik?
A menopauza az az életszakasz, amelyikben a nők menstruációs ciklusa leáll. Jellemzően 45–55 éves kor között következik be, az átlagéletkor 51 év. A női nemi hormon, az ösztrogén szintje már a menopauza előtt évekkel csökkenni kezd; ezt nevezzük perimenopauzának, azaz a menopauzát megelőző szakasznak. Ezt sok nő megérzi, például csökken a libidója vagy összezavarodik a korábban rendszeres menzesze. A menopauza előtti szakasz sokaknál tünetmentes, és csak akkor döbbennek rá, hogy már a változókorba léptek, amikor elmarad a menstruációjuk vagy jelentkeznek a tipikus tünetek.
Melyek a menopauzát kísérő tünetek?
A menopauza tünetei változatosak, és minden nőnél egyediek. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak a váratlan hőhullámok, izzadás, kipirosodás, alvászavar, hangulatingadozások, a hüvelyszárazság, illetve a szexuális étvágy csökkenése. Emellett más jelei is lehetnek, mint például puffadás, ízületi fájdalom, vizelési panaszok, csökkent fizikai és mentális teljesítőképesség. Ezeknek a tüneteknek a hátterében a hormonális változás, az ösztrogénszint csökkenése áll.
Milyen vizsgálatokra érdemes elmenni, ha beköszönt a menopauza?
A menopauza során fellépő tünetekkel kapcsolatban első lépésként érdemes nőgyógyászhoz és endokrinológushoz fordulni. Az endokrinológus feltérképezi a páciens hormonális állapotát, meglévő panaszait és az esetlegesen már kialakult társbetegségeket. A hormonrendszer vizsgálata mellett fontos a cukoranyagcsere ellenőrzése is, mivel az elhízás és a cukorbetegség kialakulása szintén gyakori probléma ebben az életszakaszban. Továbbá sok nő panaszkodik arra, hogy miután belépett a menopauza korába, „alig eszik, mégis hízik”: náluk jellemzően a hasi elhízás okoz gondot. Az elhízás elkerülése érdekében érdemes a napi kalóriabevitelt és akár egy diétát megtervezni dietetikussal. Javasolt a szív-ér rendszer és a csontsűrűség vizsgálata. Ezeket vizsgálatokat kiegészíti természetesen a nőgyógyászati szűrés és a mammográfia. Érdemes olyan szakértői csapatot választani, amelyben nőgyógyász, endokrinológus, dietetikus és diabetológus is részt vesz, segítve a komplex kezelés kiválasztását.
Hogyan lehet enyhíteni a menopauza tüneteit?
A menopauza tüneteinek kezelésére számos lehetőség áll rendelkezésre, közülük az egyik a nem hormonális, a másik a hormonális módszer. A nem hormonális terápia az egészséges táplálkozás, stresszkezelés, természetes gyógymódok és a rendszeres testmozgás beiktatása a napi rutinba. A rendszeres testmozgás, mint például a séta, úszás vagy jóga, hozzájárulhat a csontsűrűség megőrzéséhez és a hangulatingadozás okozta stressz és szorongás csökkentéséhez is.
A másik kezelési lehetőség a hormonpótló terápia. Magyarországon a hormonpótló terápia nem annyira elterjedt, viszonylag kevés nő részesül ilyen gyógymódban, ellentétben az USA-val, ahol a nők nagy része kap hormonpótlást. A hormonpótlás során azokat a hormonokat juttatják be a női szervezetbe, amelyeknek csökkent a termelése a menopauza során. Leggyakrabban az ösztrogén- (női) és a progeszteronhormon pótlásáról van szó. Az ösztrogénpótlás lehet tabletta, tapasz, gél vagy krém formájában, míg a progeszteront általában tablettákban adják. Ennek eldöntéséhez endokrinológiai kivizsgálás szükséges, és a terápia csak a kockázatok és előnyök alapos mérlegelése után kezdődik. A hormonpótló terápia ugyanis nem minden nő számára ajánlott, ezért fontos az egyéni kockázatok és szükségletek figyelembevétele.