Mit javasol dr. Balogh Beatrix szülész-nőgyógyászunk pácienseinek a vizitre való felkészüléssel kapcsolatban?
Sokan szabadkoznak vizsgálat előtt, hogy nem volt idejük hazamenni, zuhanyozni, epilálni, még mindig nem múlt el a vérzés stb. Higgyék el, felesleges! Ideális esetben, például rákszűrésre érdemes a ciklus közepén nőgyógyászhoz menni, rá fogunk kérdezni az utolsó menstruáció első napjára, betegségekre, műtétekre, szedett gyógyszerekre. Ezeket érdemes végiggondolni még a vizit előtt.
Jó, ha otthon összeírják a kérdéseiket, mert így kevésbé felejtődik el a lányos zavarban.
Amennyiben panaszokkal érkezik valaki, akkor a fentiek egy nőgyógyásznak még kevésbé zavaróak, hiszen sokszor a panasz (pl. a vérzés, a kellemetlen folyás) az, amiből diagnosztizálni tudunk, amitől a páciens szeretne szabadulni. Igen, meg kell néznünk, vizsgálnunk a gyógyításhoz.
Nincs rossz kérdés, se ciki kérdés! Akár négyszemközt is maradhatunk, ha a páciens azt kéri.
A páciens nem tud „hibázni”, rosszul felkészülni a vizitre. Maximum azzal nehezítheti a helyes diagnózis felállítását, ha otthon megkezdni a terápiát (pl. hüvelyi fertőzés esetén).
Orvosként milyen eszközeid vannak arra, hogy megnyugtasd az izguló vagy zavarban lévő pácienst?
Igyekszem azt a testhelyzetet felvenni, amit a páciens, csak egy fokot „nyitok” rajta: pl. nem keresztezem a karom. Szóhasználatban is igyekszem az övéhez igazítani az enyémet. Amennyiben kész az anamnézis, illetve tudom már, mi a panasz, vizsgálat közben kellemesebb dolgokról beszélgetünk, például, hogy mit tervez a közelgő hétvégére. Mindenképp terelem a figyelmét, így sokszor megkapjuk a vizit végén, hogy “ja, csak ennyi volt?” kérdést, ami a legjobb visszajelzés.
Járt már idén szűrővizsgálaton? Most néhány kattintással időpontot foglalhat.