Sokan leírták már, hogy nőknél gyakoribbak az oltásra adott erős immunválaszok, mint a férfiaknál. „Cserébe” a férfiaknál sajnos a fertőzés tünetei súlyosabbak. Ennek hátterében a női és féri immunrendszer közti különbségek állnak, ezért is gyakoribbak nőknél például az autoimmun betegségek.
Egy másik gyakran emlegetett oltás utáni tünet a menstruációs zavar. Ez főleg fiatal hölgyeknél jelentkezik azzal, hogy a menzesz erősebbé, görcsösebbé, esetleg gyakoribbá válik. Ezek a tünetek jellemzően elmúlnak, általában már egy alkalom után. Ha mégis tovább tartanának, mint három menstruáció, akkor mindenképp forduljunk nőgyógyászhoz! Arról se feledkezzünk el, hogy panaszaink kezdetét gyakran kapcsoljuk egy-egy eseményhez, amihez valójába semmi közük.
A termékenység és az oltás
Korábban sok rémhír kapott szárnyra ezzel kapcsolatban, ezeket mostanra szerencsére cáfolták: az oltás nincs befolyással a termékenységre. Egy közelmúltban megjelent kutatás megnyugtatóan kimutatta, hogy a meddőségi kezelésben résztvevők sikerességi rátáját az oltás nem csökkenti. Előfordulhat – hangsúlyozzuk, hogy csak átmenetileg! – hogy a spermiumszám csökken. Ezért az oltás után a férfiaknak érdemes 3 hónapot várni a babaprojekt előtt és addig is bőszen szedni a szelént.
Az oltás hatásainál is érdekesebb, amit a Covid-fertőzés okozhat a nőknél
Feltűnően sokszor látunk a fertőzés után PCO-nak (policisztás petefészek szindróma) megfelelő képet a hölgyeknél. Kérdésre a páciensek jellemzően arról számolnak be, hogy a fertőzés óta rendszertelen lett a menzesz, fel is szedtek esetleg pár kilót – de ezt „home office” szövődménynek gondolják. Pár hónap alatt általában kezelés nélkül is rendeződnek a panaszok – de érdemes kicsit odafigyelni. D3-vitamint, alvás-menedzsmentet, zöldséget zöldséggel, mio-inozitolt (más néven B8-vitamin) és a cukros ételek, italok kerülését javasoljuk. És igen, cukor a fruktóz, a gyümölcscukor, a laktóz is! A súlyokkal való edzés és a futás nagyon jó, ilyenkor főleg stresszoldásra. Felmerülhet, hogy a már eleve PCO-s hölgyeket hogyan érinti a fertőzés. Feltételezve (és melegen ajánlva), hogy ők alapból a fentiek szerint élnek, az ő állapotukat remélhetőleg nem súlyosbítja a fertőzés.
Mit javasol a nőgyógyász?
Akár panaszok esetén, akár tünetmentesen, a fertőzés után mindenképp érdemes megejteni egy Covid-fertőzés utáni kivizsgálást, de legalább előrehozni az éves nőgyógyászati szűrővizsgálatunkat, ami túlzás nélkül életet menthet.