Sokan esnek abba a hibába, hogy edzés alkalmával túlerőltetik az izmaikat, aminek sérülés is lehet a vége. Hogyan kerülheti el és mit tegyen az izomfájdalom és izomláz ellen? Fogadja meg Dr. Pulai Judit reumatológusunk tanácsait!
- Mindig alaposan melegítsen be, sport után pedig nyújtsa le alaposan az izmait!
- Fokozatosan szoktassa magát az edzésekhez – ez nemcsak akkor igaz, ha most kezd el sportolni, hanem akkor is, ha új mozgásformába fog!
- Ismerje egészségi állapotát, határait, ne erőltesse túl magát!
- Legyen kitartó: a rendszeres mozgással megelőzheti a sérüléseket!
- Azonnal hagyja abba a tevékenységet, ha erősebb fájdalmat tapasztal!
- Edzés után pótolja a folyadékot és fogyasszon tápanyagban gazdag ételt!
- Hagyjon időt az izmainak a regenerációra: iktasson be pihenőnapokat, aludjon eleget, hetente-kéthetente menjen egyet masszíroztatni.
Mit tegyen, ha mégis kialakult az izomfájdalom?
Az izmok túlerőltetéséből a következő izomfájdalmak alakulhatnak ki:
- Izomláz
Az izomláz kellemetlen, de nem veszélyes állapot. Enyhíthetünk rajta hideg-meleg vizes váltózuhannyal, borogatással, sportkrémekkel, masszázzsal. A rádolgozás is segíthet, de az első napokban inkább a kímélő mozgásformákat ajánljuk, mint az úszás, jóga, vagy séta.
- Izomgörcs
A görcs általában néhány perc alatt elmúlik, nem kell tőle megijedni. A panaszok enyhítésre ajánlott az izom nyújtása, masszírozása, meleg vizes borogatás és a kalcium-magnézium pótlása.
- Izomhúzódás, szakadás, rándulás
A húzódás, szakadás, rándulás mindig gyors, váratlan, hirtelen mozgás közben történik. Ilyen esetben igen erős fájdalmat érzünk, amit nem szabad elbagatellizálni: azonnal fejezzük be a sportot, helyezzük nyugalomba az érintett izomrészt, tegyünk hideg vizes borogatást az érintett területre és polcoljuk fel a sérült testrészt! Ha gyulladásra utaló jeleket: duzzanatot, kipirosodást, a bőr elszíneződését vagy meleg érzetűvé válását tapasztalja, mindenképp forduljon orvoshoz!