Így védd a bőröd a nyári hónapokban!

A nyár a szabadság, a vízparti pihenés és a napfény időszaka – ugyanakkor az UV-sugárzásnak való fokozott kitettség miatt kiemelten fontos időszak a bőrünk védelme szempontjából is.

Így védd a bőröd a nyári hónapokban!

Nyáron sok szó esik a naptejekről és a leégés veszélyeiről, mégis kevesebbet beszélünk az anyajegyekről, pedig kulcsszerepet játszanak a bőrrák korai felismerésében és megelőzésében. Nézzük, mit érdemes róluk tudni!

 

Mi is pontosan az anyajegy?

Az anyajegyek (orvosi nevükön naevusok) a bőrön megjelenő jóindulatú pigmentált elváltozások, amelyek általában sötétebb színűek a környező bőrnél. Ezeket a pigmentsejtek, vagyis melanociták okozzák, amelyek egy adott területen halmozódnak fel. Anyajegyek már születéskor is jelen lehetnek (veleszületett anyajegyek), de a legtöbbjük az élet során, főként gyermek- és serdülőkorban alakul ki.

Egyesek laposak, mások kiemelkednek a bőr felszínéből; színük és méretük is többféle lehet.

  • Leggyakoribbak a sötétbarna, jól körülhatárolt foltok a bőrön.
  • Előfordulnak „halo” anyajegyek is, amelyeknél középen sötét, körülöttük pedig egy világos, pigmenthiányos udvar látható.
  • A vörös anyajegyek (más néven angioma vagy „véranyajegy”) apró, piros pontokként jelennek meg, gyakran az arcon vagy a törzs felső részén.
  • Ritkább, de szintén jóindulatú elváltozás a kék anyajegy, amely néhány milliméteres, sima felszínű, kékes árnyalatát pedig a mélyebb bőrrétegekben lévő pigment okozza.

 

Miért kell rájuk figyelni?

Az anyajegyek túlnyomó többsége ártalmatlan, ám bizonyos esetekben rosszindulatúvá alakulhatnak. A melanoma az egyik legveszélyesebb bőrdaganatfajta, mert gyorsan képez áttéteket, de korai felismeréssel jól gyógyítható.

A nyári UV-sugárzásnak való kitettség az egyik legnagyobb rizikófaktor a bőrdaganatok kialakulásában – különösen akkor, ha a bőr gyakran leég. Az UV-sugárzás ugyanis DNS-károsodást okozhat a bőrsejtekben, ami hosszú távon növeli a daganatos elváltozások kockázatát.

 

Hogyan óvd a bőröd napozáskor?

  • Kerüld a direkt napot 11 és 15 óra között! Ez az időszak ugyanis a legintenzívebb UV-terhelést jelenti.
  • Használj magas faktorszámú fényvédőt (legalább SPF 30-as, de inkább SPF 50-es), és kend be magad gyakran, különösen fürdés vagy izzadás után!
  • Viselj kalapot, napszemüveget, és lehetőség szerint világos, laza ruházatot, ami fedi a bőrödet!
  • Ne használj szoláriumot! A mesterséges UV-sugárzás ugyanolyan káros, mint a napfény – ha nem károsabb.
  • Figyeld az anyajegyeidet! Ha egy anyajegy változni kezd – például nő, megváltozik a színe vagy alakja, viszket, vérzik – akkor azonnal fordulj bőrgyógyászhoz.

 

Mikor javasolt a bőrgyógyászati anyajegyszűrés?

Évente legalább egyszer mindenkinek érdemes részt vennie egy anyajegyvizsgálaton – különösen akkor, ha:

  • sok (több mint 50) anyajegy található a testeden,
  • világos bőröd van, könnyen leégsz,
  • családban már előfordult melanoma,
  • bármilyen elváltozást tapasztalsz egy meglévő anyajegyeden.

 

A modern dermatoszkópos vizsgálatok fájdalommentesek, gyorsak, és sokszor életet menthetnek – nem túlzás azt mondani, hogy a megelőzés itt valóban kulcsfontosságú.


Élvezd a nyarat, a természetet és a napsütést – de ne feledkezz meg a bőröd védelméről és az anyajegyek rendszeres ellenőrzéséről sem!

Foglalj időpontot bőrgyógyászainkhoz online vagy a +36 1 392 0505-ös telefonszámon!

Kapcsolódó orvosaink

Kérdése lenne időpontfoglalás előtt?

Ha bizonytalan, milyen orvoshoz, milyen vizsgálatra foglaljon időpontot, segítünk! Kérjen ingyenes visszahívást kollégánktól, aki panaszai alapján segít megtalálni a megfelelő szakorvost.

Mikor hívjuk vissza?

Kapcsolódó cikkek Összes cikk