Túl rózsaszín álomvilág, vagy tényleg vannak tünetei a szerelemnek?
Love is in the air
Az illatok nagyon fontos szerepet játszanak a vonzalom kialakulásában. Ezért a jelenségért az úgynevezett feromonok felelősek. Ezek olyan anyagok, amelyek információt hordoznak az érzelmekről, a hormonszintről, a szexuális vágyról és a termékenységről. Van egy nehezen definiálható illatuk, amit a bőrünkön keresztül párologtatunk magukból. Nőknél a feromonok peteéréskor áramlanak leginkább, hiszen ilyenkor a legtermékenyebbek, ilyenkor szeretnének leginkább figyelmet kapni. Ez az illat befolyásolja, hogy kit tartunk szimpatikusnak, kihez vonzódunk. Más szóval, hogy kivel „működik a kémia”.
Az illatok tehát segítenek a vonzalom és a szimpátia kialakításában. De mi okozza az elvarázsolt állapotot? Vegyük sorra a szerelem kémiai hírvivőit.
Adrenalin: izgalom, és pillangók a hasban
Az adrenalinról tudjuk, hogy stressz hatására szabadul fel a szervezetben, de az talán kevésbé ismert, hogy a vonzalom kialakulásában is szerepe van. Ettől a hormontól ver gyorsabban és erősebben a szíved, ha a szerelmeddel találkozol, ettől érzel izgatottságot, ha vele vagy, és a pillangókat is ez repteti a hasadban.
Dopamin: függőség és rózsaszín köd
A dopamin szerepet játszik a motiváció, a függőség, a figyelem és a vágy kialakulásában. Emiatt van az, hogy állandóan a másikra gondolsz, szinte mindenről ő jut eszedbe, gyakorlatilag a kábítószereddé válik. Nem eszel, nem iszol, és rózsaszín köd vesz körül. Ha a szerelmedre gondolsz, a szervezetedben mindig megemelkedik a dopamin szintje, ezért gyakorlatilag ördögi körbe kerülsz: nem tudod és nem is akarod őt kiverni a fejedből.
Szerotonin: vakká tesz
Ha erős vonzalmat érzünk valaki iránt, a szerotonin szint lecsökken a szervezetben, ettől „veszítjük el a fejünket”, ha szerelmesek vagyunk. Ilyenkor van az, hogy senki mást nem veszünk észre, és a nagy ő hibái sem tűnnek fel. Úgy érezzük, hogy ő tökéletes.
Tesztoszteron: hajt a libidó
Nemcsak a férfiak, hanem a nők szexuális vágyának beindításáért is a tesztoszteron felelős. A petefészekben kis mennyiség termelődik ebből a hormonból, és ez ébreszti fel a nők libidóját.
Oxytocin: erős kötelék
Ha a vonzalom és a kezdeti fellángolás erősebb érzelmekké alakul, akkor az oxytocin dolgozik bennünk. Ez a hormon fokozza a bizalmat és csökkenti a félelemérzetet. Felelős az erős, monogám kapcsolatok kialakulásáért. Ilyenkor érzed azt, hogy elköteleződsz a másik mellett, és egy csapat lesztek. Az oxytocin segíti egyébként az anya és gyermeke közötti kötődést erősítését is.
Sok mindenért felelősek az illatok és a hormonok, de nem csupán ez határozza meg, hogy ki iránt érzünk szerelmet és kit választunk párunknak. A kezdeti szikra kipattanása és a varázslatos érzés viszont nagyrészt ezeknek köszönhető.