Dr. Erős Nóra bőrgyógyász, kozmetológus segítségével utánajártunk, hogy meddig normális, és mikortól számít kórosnak az őszi-téli hajhullás.
Az emberi fejen átlagosan 100.000 szőrtüsző található. A haj az ezek mélyén található hajhagymákból nő ki és ideális esetben kettőtől hét évig növekedik, majd kihullik. A hajhagymák ezután egy ideig pihennek, majd új hajszálat hoznak létre, ezt a haj növekedési ciklusának nevezzük. Normális körülmények között az embernek naponta 60-100 szál haja hullik ki, amit legtöbben fésülés és hajmosás közben veszünk észre.
A hajvesztés mértékét az időjárás és az évszakok változása is befolyásolja. Tavasszal és nyáron a haj gyorsabban nő, ősszel és télen – amikor a hőmérséklet hidegebb és az időjárás szárazabb – a növekedés lelassul és jelentősebb hajhullás figyelhető meg. Ez egy teljesen természetes jelenség, amitől nem kell megijedni. Azonban, ha a hajvesztés mértéke meghaladja a napi 100 hajszálat, akkor már kóros hajhullásról beszélünk, amelynek okát minél előbb fel kell tárni, ehhez érdemes szakorvos véleményét kérni.
Lehetséges okok:
- Hormonális változások, menopauza
- Egészségtelen életmód
- Diéta következtében kialakuló vitaminhiány
- Vashiányos vérszegénység
- Háttérben meghúzódó, úgynevezett gócos gyulladás
- Stressz
- Életkor
- Bizonyos gyógyszerek (például: béta blokkolók)
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
- Változatos, zöldségben és gyümölcsben gazdag étkezés
- Elegendő alvás
- Rendszeres testmozgás
- Stressz kerülése
- Multivitaminok és a haj növekedésére ható, úgynevezett „bőr-haj-köröm” szépségtabletták szedése
Amennyiben bizonytalanok vagyunk a hajhullás évszakos, vagy kóros jellegével kapcsolatban, további tanácsok és vizsgálatok céljából keressünk fel egy bőrgyógyász szakorvost.