Fogszuvasodást, nyelési- és beszédproblémákat is okozhat. A rendellenes fogérintkezések a rágási folyamatban állkapocs ízületi és akár emésztési rendellenességekhez is vezethetnek. Így sokkal többet nyerhetünk a fogszabályozás során, ha nem csak az arc szépségének és harmóniájának kiemelésére, hanem az állkapocs és a fogak kiegyensúlyozott működésének biztosítására is törekszünk. Ezt a komplex megközelítést valljuk fogszabályozó kezeléseink során.
A fogszabályozó készülék kiválasztása
A kezeléshez szükséges készülék típusát a fennálló elváltozás, illetve a páciens igényei határozzák meg. A fogszabályozó készülékek lehetnek kivehetőek vagy beragasztottak, utóbbiak készülhetnek fémből, de lehetnek akár fogszínűek, vagy „láthatatlanok” is.
Beragasztott, damon rendszerű készülékek
- biológiai határokon belül, lágy erőkkel történő fogszabályozást tesznek lehetővé
- használatuk kevés fájdalommal jár, lehetőséget nyújthatnak a fogszabályozásban helyteremtés céljából alkalmazott foghúzás elkerülésére is
- fém és teljesen fogszínű változatban is választhatóak
- a kezelési idő átlagosan 1,5-2 év lehet
Kivehető, tradicionális készülék
- általában éjszakai használatra javasolt, de néhány órán keresztül nappal is érdemes viselni, hatása ugyanis arányos a viselt órák számával
- a fogszabályozás időtartama több tényezőtől függ, elsősorban a rendellenesség mértékétől, valamint attól is, hogy naponta hány órán keresztül és rendszeresen viseljük-e
Ha egy láthatatlan fogszabályzó eszközt szeretne, ismerje meg az Invisalign fogszabályzó készüléket.
Szájhigiénia a fogszabályozó kezelés közben
A szájápolási kultúra a rendszeres fogmosás mellett természetesen a fogköz- és nyelvtisztításra, valamint az ínyápolásra is kiterjed. A tökéletes szájhigiénia elengedhetetlen a fogszabályozó kezelés előtt és közben egyaránt. Esetleges fogágy gyulladás esetén a folyamat egyensúlya megbillenhet, a csontlebomlás nagy mértékűvé válhat. Ennek elkerülése érdekében a kezelés összes fázisában szájhigiéniai tanácsokkal is ellátjuk pácienseinket. További információkat az alábbi blogbejegyzésünkben találhat.
Kibillent egyensúly
A fejfájás, fogfájás, különféle rágási vagy nyelési zavarok, nyaki- és vállfájdalmak, hátfájdalmak, szédülés, fülzúgás, szempanaszok, a fülcsengés, vagy a reggeli fáradtság hátterében testünk egyensúlyi helyzetének problémái is állhatnak. Ezek az egyensúlyi kibillenések nyomot hagynak a fogainkon is, felszíni kopáshoz, fokozott érzékenységhez, meglazuláshoz, fogvesztéshez is vezethetnek.
Az egyensúly helyreállítása nemcsak a zavaró tünetek megszüntetése miatt fontos. Felelős fogászati munkát kiegyensúlyozott testben érdemes végezni. Hiszen ami a szájban történik, ugyanúgy visszahat a test többi részére, mint ahogy egy korábbi sérülés vagy a szülés hathatott az állkapocsízületre és fogainkra.
Fogászati Központunkban ezért szorosan együttműködünk kiropraktőr, logopédus és nyelésterápiában jártas kollégákkal.