Van védőoltás, ám nem mindegy mikor adatjuk be
A fertőzött kullancsok két, az emberre is veszélyes betegséget hordoznak magukban: a Lyme-kórt, illetve a kullancs-encephalitist, azaz a vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladást.
Míg az orvostudomány jelenleg nem képes védőoltással megelőzni a Lyme-kórt, addig a vírusos agyvelőgyulladás ellen már rendelkezésre áll egy nagyon biztonságos és hatékony védekezési mód, azonban a teljes védettség eléréséhez több oltásra is szükség van.
Hogyan is néz ki ez a gyakorlatban
Az oltási sorozat főként azoknak javallott, akik hosszabb időt töltenek a természetben, vagy foglalkozásuk, életvitelük miatt nagyobb veszélynek vannak kitéve a kullancsok ellen.
Az alap immunizáláshoz három védőoltás szükséges, később pedig emlékeztető oltásokra van szükség. Az első két oltás különösen fontos, hiszen a szervezet csak a második oltás után – leghamarabb két héttel – éri el ellenállókészségét.
Az első oltást érdemes minél hamarabb, a tél végén, esetleg kora tavasszal beadatni, amit egy-három hónap eltéréssel követhet a második oltás, majd a harmadik oltást öt-tizenkét hónap múlva szükséges beadatni.
Amennyiben lényeges, hogy mihamarabb kialakuljon az immunitás, bizonyos oltóanyagok esetén létezik gyorsabb oltási rend is. Ebben az esetben az első oltás után egy héttel kapjuk meg a másodikat, a harmadikat pedig két héttel a második oltás után.
Fontos azonban megjegyezni, hogy a későbbi védelem fenntartásához emlékeztető oltás is indokolt – először három év múlva kell ismételni, majd később ötévente.
Mi tegyünk, ha nem vagyunk beoltva, mégis megcsíp a kullancs?
A legnagyobb körültekintés ellenére is előfordulhat, hogy egy-egy kirándulást, szabadtéri programot követően gyermekünkön vagy saját bőrfelületünkön kullancsot találunk. A legfontosabb lépés, hogy a lehető leggyorsabban távolítsuk el a parazitát a bőrből. A legegyszerűbb, ha egy szemöldökcsipesszel megfogjuk a kullancsot a fejéhez legközelebbi ponton, és ügyelve, hogy ne nyomjuk meg a potrohát - egy határozott mozdulattal húzzuk ki a bőrből, majd a csípés helyét fertőtlenítsük le.
Ha a kullancs feje az eltávolítás után a bőr alatt marad, de nem szabad piszkálni, ugyanis a szervezet néhány nap alatt kilöki magából. Amennyiben félünk magunk kiemelni a kullancsot, a lehető leghamarabb kérjünk orvosi segítséget.
Kérdése van, segítségre lenne szüksége? Kérdezzen tőlünk telefonon, vagy küldjön nekünk üzenetet:
+36 1 392 0505, info@rmc.hu