A központi idegrendszer az agyból és a gerincvelőből áll, és felelős az érzékelésért, a mozgások irányításáért, a gondolkodásért, az érzelmekért, valamint az életfunkciók szabályozásáért. Ezzel szemben a perifériás idegrendszer a központi idegrendszert köti össze a test különböző területeivel, és szerepe van a mozgásban, az érzékelésben, valamint az autonóm funkciók irányításában.
A különböző idegrendszeri problémák diagnosztizálásával és kezelésével foglalkozik. Ide tartoznak olyan betegségek, mint például az agyvérzés, Parkinson-kór, epilepszia, sclerosis multiplex, Alzheimer-kór és sok más idegrendszeri rendellenesség. Az idegrendszer károsodása gyakran nem önálló betegség, hanem más szervek vagy szervrendszerek betegségének szövődményeként jelenhet meg.
Mikor forduljunk neurológushoz?
- Ha agyi érrendszeri eseménytől tartunk, különösen akkor, ha a családban valaki már átesett sztrókon.
- Ha elhúzódó derékfájdalom jelentkezik, amely akadályozza a mozgást, és a fájdalom a láb felé sugárzik: ennek hátterében gyakran a hátgerinc csigolyái között lévő porckorongok előboltosulása vagy sérve állhat, melyek a gerincből kilépő ideggyököket nyomás alá helyezhetik.
- Ha féloldali, hasogató (migrénes) vagy a fejet abroncsszerűen szorító fejfájás jelentkezik.
- Ha feledékenység, emlékezetkiesés tapasztalható: demenciavizsgálattal meghatározható az ok, amely leggyakrabban agyi keringési zavar vagy Alzheimer-kór lehet. Megfelelő gyógyszeres kezeléssel és mentális tréninggel a szellemi hanyatlás lelassítható, esetenként megállítható.
- Ha csoszogó, apró léptű járás, illetve kézremegés jelentkezik: felmerülhet a Parkinson-kór lehetősége. A dopamin nevű agyi ingerületátvivő anyag mennyiségének csökkenése esetén gyógyszeres pótlással a tünetek jelentősen javíthatók.
- Ha hosszan tartó, visszatérő szédülés jelentkezik: ezek a kórképek részben ideggyógyászati, részben fül-orr-gégészeti kivizsgálást igényelnek. Az esetek többségében megfelelő kezeléssel a tünetek napokon belül jelentős javulást mutatnak.
- Ha epilepszia vagy szklerózis multiplex áll fenn.
- Ha alvásproblémák jelentkeznek, például:
- elalvási zavar
- gyakori éjszakai ébredés vagy túl korai, hajnali kelés
- horkolás, alvás közbeni apnoé, légzéskimaradás
- ébredés utáni fáradtság (még akkor is, ha elegendő alvást kaptunk)
- napközbeni álmosság, fáradtság, akaratunk ellenére történő elalvás
- teljesítőképesség és koncentrálóképesség csökkenése
- nyugtalan alvás, forgolódás (esetleg alvás közbeni rugdalás, alvajárás)
Rólunk mondták