A gyermekek oltását ún. oltási naptár alapján végezzük. Magyarországon 2018-ban a következő oltási rend van érvényben:
- 0-4 hetes korban: BCG
- 2 hónapos korban: DPTa-IPV-HiB+PCV13
- 3 hónapos korban: DPTa-IPV-HiB
- 4 hónapos korban: DPTa-IPV-HiB+PCV13
- 12 hónapos korban: PCV13
- 15 hónapos korban: MMR
- 18 hónapos korban: DPTa-IPV-HiB
- 6 éves korban: DPTa-IPV
- 11 éves korban: MMR, dTap
- 12 éves korban: Hepatitis B
BCG=Tuberkulózis/Tüdőgumókór elleni oltás:
A BCG (Bacillus Calmette-Guérin) elleni oltást 6 hetes korukig adjuk az újszülötteknek, a felkar bőrébe. A védőoltás a gyerekkori tuberkulózis (tbc, tüdőgümőkór) ellen nyújt védettséget. Az oltás helyén átmeneti duzzanat, bőrpír léphet fel. Néha gennyes váladék ürül az oltás helyéről.
DTPa/DTAP – IPV = diftéria, szamárköhögés, tetanusz, gyermekbénulás oltóanyag
A DTPa + IPV a torokgyík, a szamárköhögés, a tetanusz és a járványos gyermekbénulás elleni sorozat oltás. Az oltóanyag beadására 2, 4, 6, majd 18 hónapos korban kerül sor. Az emlékeztető oltásokat 6 és 11 éves korban adjuk be. A dTap a 11 éves korban beadandó emlékeztető oltást jelöli.
HiB = Haemophilus influenzae b elleni oltóanyag
A HiB oltás a Haemophilus influenzae nevű baktérium b típusa ellen nyújt védelmet. Ez elsősorban kisgyermekeknél okoz agyhártyagyulladást és más gyulladásos megbetegedéseket. A védőoltás kombinált oltóanyagban érhető el.
MMR = mumpsz, kanyaró, rubeola
Az MMR a kanyaró, a mumpsz és a rubeola/rózsahimlő elleni vakcina, melyet 15 hónaposan kapják meg a csecsemők. A védőoltás élő, gyengített vírusokat tartalmaz. Tizenegy éves korban az oltást meg kell ismételni. Ritkán jelentkezik mellékhatás (bőrkiütés, orrfolyás, hőemelkedés), melyek pár nap alatt elmúlnak.
PVC13(PREVENAR) = konjugált Pneumococcus vakcina
Legfőképp az 5 év alatti gyermekekre, különösen a csecsemőkre veszélyes a Pneumococcus baktérium, mely többek között tüdő-, középfül+ és agyhártyagyulladást okozhat. A vakcinát 2, 4 és 12 hónapos korban adjuk a kicsiknek.