Most van itt az ideje, hogy saját magát és családját is megvédje ettől a kellemetlen és olykor igen veszélyes vírustól! Összeszedtük a legfontosabbakat, amit az idei influenzáról tudni érdemes:
- Az influenza nem egyenlő a közönséges náthával. Az influenza a légzőszervek rendkívül ragályos megbetegedése, amely igen súlyos szövődményekhez, így például tüdőgyulladáshoz vezethetnek, vagy más olyan kóresetekhez, amelyek kórházi ellátást tesznek szükségessé, vagy – a legrosszabb esetben – akár halállal végződhetnek.
- Az influenza elleni védőoltás nem idézi elő a betegséget, minthogy a szérumban nincsenek élő vírusok, ez inaktivált, “halott” oltóanyag. Ha korábban előfordult, hogy közvetlenül az oltást követően valamilyen betegsége lépett fel, azt nem az influenza oltás okozta, hanem valami más.
- A vakcina nem nyújt védelmet az influenza minden típusa ellen. A tudósok az előző évben mutatkozó törzsek alapján évről-évre változtatják az oltóanyag összetételét. A szakértők tippjei gyakran beválnak, de néha a szérum nem túl hatásos az éppen akkor aktív vírustörzsekkel szemben. Ezzel együtt, a védőoltás még mindig a legjobb óvintézkedés, amit a megelőzés érdekében tehetünk.
- Az influenzának több száz fajtáját ismerjük. A Vaxigrip Tetra, amivel idén is oltunk, mind az A-típusú influenza, mind pedig a B-típusú influenza két-két típusú vírustörzse ellen védelmet nyújt.
- Az influenza elleni védőoltás nemcsak azoknak ajánlott, akik krónikus légúti megbetegedésekben, pl. asztmában, illetve cukorbetegségben vagy vesebetegségben szenvednek. Mindenki számára hasznos, akinél az oltásnak nincs ellenjavallata. Fontos tudni, hogy a várandós anyák, az ötven éven felüli népesség és az elhízott, túlsúlyos személyek esetében az influenza súlyos szövődményeinek esélye jóval magasabb az átlagosnál.
- Az esetleges tojás-allergia NEM akadálya az influenza elleni védőoltás alkalmazásának. Ugyanígy nem jelent ellenjavallatot az orrfolyás, a bőrkiütés vagy az enyhe hasmenés sem. A védőoltás beadását érdemes későbbre tennie annak, akinek súlyosabb betegsége támad, vagy aki egy korábbi influenza elleni védőoltásnál reakciót tapasztalt, illetve akinél a Guillain-Barré szindróma mutatkozott az oltás utáni hat héten belül.
- Az influenza- és a Covid-oltások között nem kell szünetet tartani, ezeket akár egy alkalommal is felvehetnénk, ilyenkor persze érdemes külön karba kérni a két oltás.
- A védőoltással járó leggyakoribb mellékhatások az oltás helyén a bőr kipirosodása, enyhe gyulladása, esetleg láz és a rossz közérzet. E kellemetlenségek általában egy-két napig tartanak. Az influenza okozta megbetegedés ugyanakkor több, mint egy héten át is gyötörheti a beteget.
- Az oltóanyag mennyisége felnőtteknél és gyermekeknél megegyező: 0,5 ml. Azok a 9 év alatti gyerekek azonban, akiknek ez lesz az első, az influenza oltást kétszer kapják, a két alkalom között minimum 4 hét szünetet tartva.
- Azoknál a kisgyermekeknél, csecsemőknél, akik még túl zsenge korúak ahhoz, hogy megkaphassák a védőoltást (6 hónapos kor alatt), a betegségek elleni védekezés legjobb módja az, ha „védőburokkal” vesszük körül őket, nem tesszük ki őket a külvilág veszélyeinek. Ebbe beletartozik az is, hogy a család minden tagja és a gondozók is kapjanak védőoltásokat, vagyis csökkentsük minimálisra az esélyét annak, hogy a kisgyermekünk elkapja ezt a kiszámíthatatlan és veszélyes betegséget.