Az elmúlt hónapok feszültségei, a koronavírus-járványtól való félelem és a megváltozott életritmus sokakat megterhelt. Az ezekkel való megküzdésre, lelki egészségünkre most különösen nagy figyelmet kell fordítanunk, ugyanis a tartós stressz számos betegség kialakulásában szerepet játszik. A stresszes életet élőknél nagyobb eséllyel jelentkezik magasvérnyomás, gyomorfekély, reflux, migrén, tenziós fejfájás, szívbetegség, a legyengült immunrendszer hatására pedig könnyebben kapnak el náthát és fertőzéseket, ezeken túl magasabb a kockázata a szorongás, depresszió és pánikbetegség kialakulásának is.
Dr. Bajnok Éva endokrinológusunk segítségével elmondjuk, miért jó választás a mozgás a stressz csökkentésére.
- Boldogsághormont szabadít fel
A sport fokozza az endorfintermelést, aminek köszönhetően javul a hangulat, boldogabbnak érezzük magunkat. Az endorfin szorongásoldó és antidepresszáns hatású, hozzájárul az idegrendszer hatékony működéséhez, erősíti az immunrendszert és csökkenti a stresszt.
- Csökkenti a stresszhormonok szintjét
A testmozgás csökkenti az úgynevezett stresszhormonok: az adrenalin, a noradrenalin és a kortizol szintjét. Ezen hormonok magas szintje hosszútávon szorongást, depressziót, emésztési zavarokat, fejfájást, szív és keringési problémákat, alvászavarokat, elhízást, emlékezési és koncentrálási nehézségeket okozhat.
- Kiegyensúlyozottabbnak érezzük magunkat tőle
A sportolástól erősebbnek és egészségesebbnek érezzük magunkat, ugyanis nő az energiaszint, könnyebben tudunk megküzdeni a mindennapi problémákkal és kihívásokkal, könnyebb megőrizzük a nyugalmunkat és a tisztánlátásunkat is és még az önbizalmunk is nagyobb lesz.
+1 Segíti az alvást
A stressz alvászavarokat okozhat, a kialvatlanság pedig tovább növelheti a stresszt. A rendszeres testmozgás hatására könnyebb az elalvás, nyugodtabb és pihentetőbb az alvás, így a sport segít kikerülni a stressz-kialvatlanság okozta ördögi körből.