Dr. Banik Andrej fül-orr-gégész szakorvosunk segítségével összegyűjtöttük azokat az dolgokat, amiket minden kisgyermekes édesanyának érdemes tudnia.
- Milyen tüneteknél gondoljunk arra, hogy gyermekünk savós középfülgyulladással küzd?
A betegség elsődleges tünetének a halláscsökkenést tekinthetjük. Ezt azonban nem olyan könnyű felfedezni, mint azt először gondolnánk. A gyermekek nem feltétlenül érzik, hogy ez problémát jelent, így nem szólnak róla. Arra lehet a szülő figyelmes, hogy a gyermek nem válaszol a kérdésre, gyakran visszakérdez, hangosabban beszél, kialakulhat beszédfejlődési és viselkedési zavar is. Ezen kívül fontos tünet még a fülfájdalom, a füldugulás, fül diszkomfort és a bizonytalan egyensúly probléma is.
- Hogyan alakul ki ez a betegség?
A savós középfülgyulladás kialakulását nehéz egyértelműen megállapítani. Az állapot során, fülkürtfunkció zavar következtében (a dobhártya mögötti üreges terület valamilyen okból, például kisgyermekeknél az orrmandula fizikailag zárja el a fülkürt bejáratát, vagy egy nátha miatt) az orrgarati nyálkahártya begyullad és megduzzad, így a dobüregben savós váladék gyűlik fel. A hajlamosító tényezők közé soroljuk a felsőlégúti gyulladásokat, bölcsődébe/óvodába járást, passzív dohányzást, atopiát, korai első heveny középfülgyulladást és bizonyos élettani/anatómiai rendellenességeket.
- Meg lehet előzni a savós középfülgyulladás kialakulását?
A betegség megelőzése igen nehéz feladat, különösen az óvodás korú gyermekeknél, akik között a legtöbbször előfordul. Az egyetlen, de annál fontosabb megelőzési lehetőség, hogy óvjuk a gyermek (és saját) egészségünket, tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy elkerüljük a náthát és más felsőlégúti betegségeket. Különösen fontos szerepe van ebben a vitaminpótlásnak és az a fejlődő immunrendszer támogatásának.
- Hogyan kezelhető a betegség?
Ha savós középfülgyulladás gyanúja merül fel a gyermeknél tünetei alapján, forduljatok minél hamarabb fül-orr-gégészhez, hogy a problémát a szakorvos diagnosztizálni tudja. A felgyülemlett savós folyadék a dobüregben általában magától felszívódik, 3 hónapon belül. Ha ez nem történik meg, akkor hatásos kezelési lehetőség a dobüregi szellőztető tubus behelyezése. Ez utóbbi lehetőség az RMC Clinicsben is elérhető, egynapos sebészeti beavatkozás keretében.