Mi várható a specifikus immunterápiás kezeléstől?
- A SIT kezeléssel elérhető, hogy az allergiás beteg szervezete lépésről lépésre hozzászokjon az allergiát kiváltó anyaghoz, s megtanulja azt panaszok nélkül elviselni.
- A beteg állapota javul, tünetei és gyógyszerigénye fokozatosan és jelentősen csökkennek, ideális esetben teljesen tünetmentessé válhat, meggyógyulhat az allergiájából, sőt megelőzheti egy későbbi asztma kialakulását is.
Milyen allergénekkel szemben alkalmazható a specifikus immunterápia?
- gyomok pollenje (például parlagfű, fekete üröm)
- fűkeverék pollenje
- gabonafélék pollenje
- fák és cserjék pollenje
- háziporatkák
- állati szőrök (pl.: kutya, macska, madarak)
- bizonyos penészgombák (például Alternaria)
- méh,- és darázsméreg
Ki kaphat specifikus immunterápiás kezelést?
Alapos kivizsgálás után az allergológiában jártas kezelőorvos dönti el, hogy az adott esetben alkalmazható-e az immunterápia. Ezeket általában a következő tüneteknél használjuk:
- allergiás szénanátha
- allergiás kötőhártya gyulladás
- enyhe allergiás asztma
- méh,-és darázsméreg allergia (ekkor kötelező!)
- atópiás, ekcémás dermatitis tünetcsoport = AEDS egyes típusai esetén,
- ha 5 évnél idősebb, ha nincs 2-3-nál több anyagra allergiája és nincs egyéb súlyos betegsége a betegnek
Milyen formái vannak az immunterápiás kezelésnek?
- Injekciós immunterápia (SIT)
- Sublingualis immunterápia (SLIT - nyelv alatti csepp vagy tabletta)
- Nasalis (orrnyálkahártya) immunterápiája
A kezelés menete
Alapos kivizsgálás után allergológiában, immunterápiában jártas szakorvos írhatja fel és adhatja be a specifikus immunterápiát. A törzskönyvezett készítmények receptre már minden gyógyszertárban kaphatóak.
A kezdeti időkben emelkedő dózisban kapja a beteg a tisztított, mellékhatás-csökkentett allergén-kivonatot a hét bizonyos napjain, néhány hónapon át. Pollenallergiásoknál télen indul a kezdő kezelés, az egész évben jelenlevő allergének esetében, pl. háziporatka allergiában bármely évszakban indítható a specifikus immunterápia.
Az elért terápiás dózist fenntartásként hetente egyszer, injekció esetén havonta egyszer kapja a beteg, általában 3 évig.
A beteg állapotában észrevehető javulás elérése akár hónapokba is telhet. A legjobb hatás fiataloknál, egy, két vagy maximum három allergén-csoportra végzett immunterápia esetén érhető el.A teljes kúra 3-5 évig tart. A specifikus immunterápia gyógyító hatását 20 éves utánkövető vizsgálatok is igazolták. Új allergia megjelenésének is kisebb a kockázata, mint azoknál, akik nem kapnak ilyen kezelést.
A tüneti szerek alkalmazása a kezelés folyamán fokozatosan csökkenthető vagy teljesen elhagyható. A kezelés befejezése után ritkán előfordulhat, hogy igen nagy allergén koncentráció esetén alkalmilag tüneti szer szükséges.
Mellékhatások
Ezeket a korszerű terápiás szereket a minél jobb hatékonyság és biztonságosság szem előtt tartásával készítik, de előfordulhatnak mellékhatások.
A sublingualis immunterápia során adott cseppeket, tablettát a betegek jól tolerálják otthonukban. A mellékhatások enyhék és ritkák, tüsszögés, orrdugulás, orrfolyás, szemviszketés, könnyezés, fáradtságérzés jelentkezhet. Ilyenkor a kezelőorvos a dózis átmeneti csökkentését javasolja, valamint megbeszélik bizonyos antiallergiás gyógyszerek használatát. A mai, korszerű készítmények, és a lokális bevitel lehetősége nagyban csökkentette a súlyos mellékhatások kockázatát.
Az injekciós immunterápia esetén az injekció beadása után az injekció helye enyhén bepirosodhat, vagy megduzzadhat. Olykor előfordulhat tüsszentési roham, orrfolyás, nehézlégzés. Ezek a panaszok nem adnak okot a kezelés megszakítására. Ritkán súlyos allergiás reakciók (anafilaxia) is előfordulhatnak közvetlenül az injekció beadása után, ezért minden beteg köteles az injekciót követően 30 percen át orvosi felügyelet mellett várakozni. Ezt a kezelési módot csak allergológiában jártas szakorvos végezheti. Ezt a formát ma már ritkán alkalmazzák.