Ki a szabadba! - ennek a mondatnak kettős üzenete van: lehet és kell!
Gyakran hallott szülői panasz, hogy a gyerekek aránytalanul sok időt töltenek a számítógép mellett vagy a tablet és az okostelefonok használatával, ami persze többnyire helyhez/székhez kötöttséget és mozgáshiányt is jelent. Ráadásul ez az egyre fiatalabb korosztályban is már gyermek-szülő vita tárgya.
De miért kell nemcsak kimozdulni, hanem mozogni is?
Saját területemnél maradva a gyerekek fejlődése szempontjából szeretném ennek magyarázatát adni, mégpedig korcsoportonként.
A csecsemők fejlődésének vizsgálatakor mindig azzal kezdem a szülőknek szóló mondókámat, hogy nem kész idegrendszerrel születünk. A velünk született sajátságok alapján a környezet különféle ingereire adott válaszoktól alakul ki fokozatosan – a csecsemő-kisdedkorban kiváltképp dinamikusan- az a bonyolult idegrendszeri hálózat, amely a további beszéd-, kognitív- és szociális fejlődést teszi lehetővé. (A kognitív fejlődés a tanulás, az emlékezés, a figyelem, a koncentráció fejlődésének a folyamata.) Ehhez megfelelő ingerekre, sok mozgásra, a mozgásfejlődéshez optimális feltételekre és elegendő, jó minőségű alvásra van szükség (az egészséges táplálkozáson kívül). Sok szülő a legjobb szándék mellett is tanácstalan, hogy miből mennyit lehet és ajánlatos, mik a helyes arányok. A helyes aránynak ugyanis igen nagy jelentősége van. Az alvás-ébrenlét és a mozgástevékenység napi szükséglete a gyermekévek folyamán változik, mégpedig az idegrendszeri fejlődés által és annak érdekében, ezt kell nekünk is biztosítani.
Ehhez ad segítséget a WHO (az Egészségügyi Világszervezet) 2019-ben és 2020-ban kiadott javaslata. Ez ajánlás, nem merev szabály, hiszen megvalósítása egyénenként különbözően oldható meg. Legyen ez irányadó és az egyes egészséges gyermekekre vonatkozó részleteket a gyermekorvossal, gyermekideggyógyásszal, fejlesztő pedagógussal beszéljük meg.
ÚJSZÜLÖTTEK
Az újszülöttek és 3 hónapos kor alatti csecsemők a nap jelentős részét, 14-17 órát alvással töltik, 4 hónapos kortól is 12-16 óra jó minőségű alvás szükséges a napközbeni alvásidőt is beleértve a megfelelő fejlődéshez. A különböző alvásfázisok egyedi, a későbbi életkoroktól eltérő aránya éppen a nagyarányú idegrendszeri szerveződést szolgálja. A csecsemők alvása „polifázisos”, vagyis több rövidebb szakaszból áll a nappal és az éjszaka is, ez okoz gondot kezdetben a szülőknek. Az idegi központok fejlődésével már 3-4 hónapos korra kezd kialakulni a „circadián” (kb. napi) biológiai ritmus és 1 éves kor körül a nap nagy részében – egy-egy rövid alvással – a csecsemő ébren van és jó esetben már az éjszakát átalussza.
Az egészséges 1 éven aluli csecsemőknek az ébrenlét időszakában a nap folyamán többször is lehetőséget kell adni az interaktiv játékra szabadon mozogva a földön. (Az interaktivitás a szülő vagy gondozó közreműködésével segíti a mozgás, az érzékelés és a gondolkodás fejlődését.)
A még testhelyzet- vagy helyváltoztatásra nem képes csecsemők legyenek naponta összességében legalább fél órát hason fekvő helyzetben. Egy óránál tovább ne legyenek kocsiban, magas etetőszékben vagy babahordozó eszközben.
TV nézés semmiképpen nem ajánlott!
1-2 ÉVES KOR
1-2 éves kor között legalább napi 3 óra legyen a fizikai aktivitás, intenzív vagy kevésbé erőteljes mozgás a nap folyamán. A rögzített ülés (kocsiban, etetőszékben, hordozóban) még ebben a korban se haladja meg a napi egy óra időtartamot. Az ülő testhelyzet játékhoz, meséléshez, meseolvasáshoz kapcsolódjon, tehát a mozgás helyett a kognitív és érzelmi fejlesztésen legyen ilyenkor a hangsúly.
2 éves kor alatt a TV, videó nézés, számítógépes játék továbbra sem javasolt, 2 év felett legfeljebb csak napi 1 óráig, de ha lehet, rövidebb ideig.
Ebben a korcsoportban is napi 11-14 óra alvás szükséges a napközbeni alvást beleszámítva, lehetőség szerint azonos időpontokban, hogy az alvás-ébrenlét ritmus minél előbb rögzüljön.
3-4 ÉVES KOR
3-4 éves gyermekeknek is lényegében az előző aktivitás ajánlott és az ő esetükben se haladja meg a TV, videó nézés vagy számítógépes játék a napi összesen 1 órát. 10-13 óra alvásra nekik is szükségük van, lehetőség szerint azonos elalvási és ébredési időpontokkal.
Az alvásciklusok aránya jelentősen változik, az idegpályák és azok kapcsolatrendszerének kiépítését segítő REM (Rapid Eye Movement) alvásszakasz aránya csökken. (Gyermek- és serdülőkorban az ún. lassúhullámú alvás lesz több, ami a hatékony idegi kapcsolatok megmaradását szolgálja.)
A napi mozgás rovására – a TV képernyője vagy a számítógép előtt, vagy a tablettel, okostelefonnal – töltött idő tartama a későbbi életkorokban válik kritikus kérdéssé. A digitális oktatás pedig újabb átgondolást tesz szükségessé. Értelemszerűen a tanulással töltött idő nagyon fontos a szellemi fejlődés érdekében, de az ülés-mozgás helyes időarányát kell biztosítanunk. A passzív hosszas ülő testhelyzet kerülendő, ami sem figyelmi, sem ismereti, sem érzelmi fejlődést nem eredményez és gyakran felesleges kalóriabevitellel is társul.
5-17 ÉVES KOR
Általános szabály, hogy a gyerekek/serdülők legalább átlag napi 60 percet töltsenek fizikai aktivitással, az enyhébbtől az erőteljesebbig fokozva, főleg ún. aerobik mozgással, ami azt jelenti, hogy a test nagyobb izomcsoportjai (karok, lábak, hát, has, mellkas, váll izmai) kerülnek megmozgatásra egy meghatározott ideig pl. gyaloglás, futás, úszás vagy biciklizés során.
A helyes nevelési elvek pusztán merev szabályokkal, utasításokkal, tiltásokkal, büntetésekkel, vagy következetlen jutalmazásokkal nem foganatosíthatók. A TV, tablet, videojáték, okostelefon használata ne a jutalom vagy a büntetés eszköze legyen, ezek helyesen használva igen hasznosak lehetnek és korunkban ezek már nélkülözhetetlenek. Célszerű egy elfogadható időtartamban megegyeznünk a gyermekkel, azt viszont következetesen igyekezzünk betartani és betartatni.
A türelmes, szeretetteljes elmagyarázás és a jó példa a leghatékonyabb módszer, még ha ez nekünk szülőknek nem is mindig könnyű. Gondoljunk arra, hogy a családban megismert életritmusok a gyermeknek mintául szolgálnak és ez a további életükre erős kihatással lehet.
Mindig ellensúlyozza a passzívan, ülve eltöltött időt aktív mozgás a nap folyamán (ha együtt, akkor az a szülőnek is hasznára válik). Az esti elalvási idő előtt egy órával se élénkítő torna, se izgalmas film vagy számítógépezés, tablettezés, okostelefonozás ne akadályozza a lehetőleg azonos időpontú elalvást és a nélkülözhetetlen elegendő alvást.
A nyár most hosszú gyakorlási időt adhat, hogy a fejlődésükhöz nélkülözhetetlen helyes napi játék- mozgás-alvás ritmust és arányt kialakíthassuk.
A fizikai „fitness” több szervrendszer megfelelő működéséből tevődik össze, így a szív- és légző rendszer, valamint az izomzat megfelelő állapotából, a vérnyomás szabályozás, az anyagcsere folyamatok helyes működéséből, a csontrendszer egészséges fejlődéséből és állapotából, de egyben a mentális egészség megőrzéséből. és fejlődésének biztosításából. Mindezek hozzásegítenek az elhízás és a depresszió előfordulásának elkerüléséhez is.
A mindennapos 60 perces testmozgásból hetente legalább háromszor végezzenek izom- és csonterősítő erőteljes testmozgást, természetesen annak időtartamát, intenzitását és gyakoriságot fokozatosan emelve. Ezeket a testedzéseket mindig az egyén életkorához, képességeihez kell igazítani és sohasem kényszer és gyötrelem legyen, hanem élvezetes és változatos testmozgás.
Ezzel szemben viszont a szabadidőben töltött, üléshez kötött tevékenységet – kiváltképp a TV, illetve számítógép, tablet, okostelefon előtt ülve- csökkenteni kell és erre a nyári vakáció igazán jó alkalmat teremt és még az olimpiai közvetítések között is lehet alkalmat találni a testmozgásra, lehetőleg a szabadban végezve.
A kevesebb testmozgást sokszor azzal indokolják, hogy nincs sportolási lehetőség vagy hogy a gyermek nem mutat egyik sportág iránt sem tehetséget. A kerti munka vagy akár a háztartásban való segítség is igazi jó testmozgás lehet, ezt mindenki, aki végzi, tanúsíthatja. A lényeg a rendszeresség és az intenzivitás fokozatos növelése. A szűk mozgásteret adó lakások lépcsőházai például a lábizmok fejlesztésére jó edzőterepek lehetnek, a játszóterek mászókái, a sétányok, az erdei utak vagy a kijelölt kerékpár terepek ugyancsak. A labdajátékokra nem csak a szabályosan kialakított sportpályák alkalmasak.
Most nyáron a víz melletti nyaralások sokféle mozgásra adnak lehetőséget, természetesen mindenhol a szükséges felügyelet és a baleseteket elkerülő óvintézkedések betartása mellett.
Készüljön egy új napirend, amiben minden napban 60 perc a mozgásé, ebből hetente háromszor pedig legyen ez egy fokozatosan erősödő, különböző izomcsoportokat megmozgató, tervezett fizikai terhelés tele ötlettel, amit a gyermek szívesen végez és egy idő után már várja is, sőt maga találja ki. Bízzunk a gyermekek - kiváltképp a serdülők- újdonságkereső, leleményes magatartásában.