A megfelelő szájápolás nagyon fontos fogaink egészsége és épsége érdekében. Fogszabályozás alatt ez még inkább igaz, hiszen a fogak mozgatása érzékenyebbé teszi a fogakat és az ínyt egyaránt. A nagyobb figyelem mellett speciális ápolásra is szükség van. Az alábbi tippekkel ebben nyújtunk segítséget.
Rögzített készülék esetén:
-
Használjunk speciális fogkefét használni, amely kifejezetten erre a célra lett kifejlesztve. Segítségével a fogakat és a fogszabályozó készüléket egyaránt tökéletesen tisztán lehet tartani.
-
Ügyeljünk a helyes fogmosási technikára, hiszen a lepedék fogszuvasodást és fogínygyulladást okoz.
-
Ne feledkezzünk meg a nyelvünkről sem, itt szaporodik el ugyanis a legtöbb baktérium. Nyelvünket tisztíthatjuk a fogkefénk fejének nyelvtisztító funkciót betöltő hátsó részével, vagy használhatunk nyelvtisztító eszközt is, amelynek lapátszerű kialakítása könnyedén eltávolítja a lepedéket.
-
Érdemes fogköztisztító fogkefét beszerezni, amellyel azok a legszűkebb rések is megtisztíthatók, melyek normál fogkefével nem hozzáférhetőek.
Kivehető készülékek esetén:
-
A fog és szájápolás megegyezik a fogszabályozás előtti időszakkal, itt csupán arra kell figyelnünk külön, hogy a készülék, amelyet órákon át hordunk kellően tiszta legyen.
-
A készüléket a szájból kivéve fogkefével és fogkrémmel kell megmosni. Meleg, de ne forró vízzel öblítsük le, így távolítva el a rátapadt plakkot, ami akár kellemetlen leheletet is okozhat.
-
Idővel a készüléken lerakódások keletkezhetnek, amelyet fogszabályozó tisztító tablettával tüntethetünk el, akár 20%-os ecetbe is helyezhetjük néhány órára.
Abban az esetben, ha a készüléket nem tesszük vissza tisztítás után a szájba, mindig a dobozába helyezzük, így távol tarthatjuk a szennyeződésektől és elkerülhetjük a készülék sérülését is. Fontos, hogy ne csomagoljuk papírzsebkendőbe, papírtörlőbe.