Mit kell tudnunk a cukorbetegségről: milyen típusai vannak, és hogyan előzhető meg? Ezekre a kérdésekre ad választ Dr. Vass Viktor diabetológusunk.
A világnap és a cukorbetegség kezelésének története
A Diabétesz Világnapot 1991 óta ünnepeljük az IDF (Nemzetközi Diabétesz Szövetség) szervezésében november 14-én. Ezen a napon született Frederick Banting, aki kutatótársával, Charles Besttel 1922-ben felfedezete az inzulint amelyért egy évvel később orvostudományi Nobel díjban részesült.
De mi is pontosan ez betegség?
A cukorbetegség a szénhidrát fehérje és zsíranyagcsere komplex zavara, hátterében az inzulinhiány áll. A diabéteszesek szervezete nem tudja a táplálékból nyert szőlőcukrot hasznosítható energiává alakítani. A diabétesz a 21. század egyik legkomolyabb népbetegsége. Az IDF szerint Földünk 20-79 éves korú lakosságának 9,3 %-a, körülbelül 463 millió ember él együtt ezzel a kórral. Ha a jelenlegi ütemben növekszik a cukorbetegek száma, akkor becslések szerint 2030-ra 578 millió felnőttnek lesz érintett. Sokáig nem jelentkeznek a tünetek, ezért, mire a páciens orvoshoz fordul, gyakran már szövődménnyel kell számolnia.
A cukorbetegség típusai
Alapvetően megkülönböztetünk 1-es és 2-es típusú cukorbetegséget. Leegyszerűsítve az 1-es típus esetén a hasnyálmirigy nem termeli az inzulint, ami a vércukor lebontásához szükséges lenne.
- 1-es típusú cukorbetegség: a betegség ezen csoportjába az érintettek 10 százaléka tartozik. A betegség kialakulásáért genetikai, immunológiai, valamint környezeti faktorok tehetők felelőssé. Mivel az inzulin a cukor anyagcsere életfontosságú hormonja, az ilyen betegek - felnőttek, gyerekek egyaránt - kezdettől fogva inzulinkezelésre, egész életen át tartó inzulinpótlásra szorulnak. A kezelés célja, hogy elkerülhető, késleltethető legyen a cukorbetegség késői szövődményeinek a kialakulása. Az 1-es típusú diabétesz esetében figyelemfelkeltő tünet lehet a súlycsökkenés, fokozott folyadékfogyasztás illetve vizeletürítés. Súlyos esetben akár kómás állapot is kialakulhat még a diagnózis felállítása előtt.
A 2-es típusánál a szervezet termeli ugyan az inzulint, de azt nem tudja felhasználni vércukorszint csökkentésére az inzulinrezisztencia miatt, ezért megnő a vércukorszint.
- 2-es típusú cukorbetegség: a diabétesz ezen fajtája a túlsúlyos felnőttek, sőt akár kamaszok betegsége, akik egyszerűen "kinőtték" a hasnyálmirigy inzulintermelő kapacitását. Általában alattomosan, tünetmentesen fejlődik ki a betegség, miközben a folyamatosan magas vércukor károsítja az alapvető fontosságú szerveket. A magas inzulinszint önmagában is növeli az éhségérzetet, ami az esetek nagy részében további testsúlynövekedéshez vezet.
A 2-es típusú cukorbetegek 90 százaléka egyszerűen már az életmód változtatásával is enyhíthetik, vagy akár vissza is fordíthatják a betegséget. Így nem csak a magas kockázati csoportba tartozók, de mindannyiunk esetében alapvető fontosságú az ideális testsúly elérése és fenntartása, a helyes étkezési szokások elsajátítása és a rendszeres testmozgás.
A kettes típusú cukorbetegség előfordulása világszerte évről évre nő, a genetikai és környezeti hatások miatt. Ilyen az egészségtelen táplálkozás, a mozgásszegény életmód, az elhízás. Ezért napjainkban különös figyelmet kell fordítani a megelőzésre.
A cukorbetegség diagnosztizálása
Vérvétellel állapítható meg a vér cukorszintje, melyet éhgyomorra vagy terheléses vizsgálatban mérünk. Ha több alkalommal is az éhgyomri vércukor magasabb, mint 7.00 mmol/l vagy terhelés után 2 órával 11.1 mmol/l-nél magasabb, akkor cukorbetegség áll fenn.
Mit tehetünk a cukorbetegség megelőzésére, enyhítésére?
- Optimalizáljuk a testsúlyunkat
– Kontrolláljuk a napi kalóriabevitel
– Fogyasszunk minőségi tápanyagokat: rostban és fehérjében gazdag érteleket, főként lassú felszívódású szénhidrátokat
- Csökkentsük a stresszt
– Végezzünk relaxációs gyakorlatokat, jóga– Töltsünk időt a szabad levegőn
– Figyeljünk a megfelelő pihenésre
- Mozogjunk a vércukorszint karbantartása érdekében
– Sétáljunk rendszeresen, lehetőleg legalább napi félórát
– Figyeljünk oda a keringési rendszerünk, csontjaink, izmaink egészségére
- Ellenőriztessük a vércukorszintünket és gyanú esetén azonnal forduljunk szakemberhez