Valószínűleg mindenkivel előfordult már, hogy érezte a másnaposság kellemetlen tüneteit, különösen egy szilveszteri buli után. Mi okozza ezeket a tüneteket, és mit tehetünk ellene? Orvosaink megválaszolják.
Milyen tünetei vannak a másnapnak?
A másnaposságnak sokféle tünete lehet, a leggyakoribbak:
- Fejfájás
- Hányinger, hányás
- Émelygés
- Gyomorégés
- Szédülés
- Hang-és fényérzékenység
- Zsibbadásérzés
- Pszichológiai problémák: szorongás, szégyenérzet, paranoia, depresszió, félelem a jövőtől
Miért vagyunk másnaposak?
Dehidratáció: Az alkohol vízhajtóként működik, ezért az alkoholfogyasztás bizonyos mennyiség felett kiszáradást okoz, ennek köszönhetők a kellemetlen tünetek: szájszárazság, fejfájás, szédülés, hang- és fényérzékenység, koncentrálási nehézségek.
Gyomor nyálkahártya irritáció: Az alkohol irritálja a gyomor nyálkahártyáját is, általában ettől alakul ki hányinger, gyomorégés.
Alvászavar: Az alkohol, bár ellazít, álmosságot okoz, az alvás fázisait megzavarja, így nem tudjuk megfelelően kipihenni magunkat.
Alacsony vércukorszint: Az elfogyasztott alkoholt a májunk bontja le, amely ennek következtében ilyenkor nem tud glükózt termelni. Emiatt érezhetünk farkaséhséget másnap, de fejfájásért, koncentrálási nehézségekért is felelős lehet az alacsony vércukorszint.
Acetaldehid: A máj alkohol-dehidrogenáz nevű enzimje az alkoholt acetaldehidre bontja. Ez egy erősen toxikus vegyület, amely míg jelen van a szervezetben, szintén okozhat másnapos tüneteket: fejfájást, az émelygést és a hányást.
Mit tehetsz a másnaposság ellen?
- Ne fogyassz alkoholt éhgyomorra, mindig egyél előtte rendesen.
- Alkoholfogyasztás közben igyál alkoholmentes italokat is, minden kör után legalább egy pohárral.
- Lefekvés előtt fogyassz el legalább két pohár szénsavmentes ásványvizet.
- Aludj, amennyit csak tudsz.
- Sétálj egyet a friss levegőn.
A másnaposság borzasztó kellemetlen tud lenni, de jó hír, hogy mint a neve is mondja, csak 24 órán át tart. Ha túléled, indulhat az új év!