A gyakori vizelési inger, az égető érzés pisilés közben, az alhasi fájdalom és a véres vizelet azonban gyakran a szexuális együttlét után jelentkezik, ami nem véletlen. A kettő között ugyanis egyértelmű összefüggés van. Hogyan kaphatunk húgyúti fertőzést a szextől? Hogyan előzhetjük meg? Mit tegyünk, ha már elért minket a baj?
Mi is az a húgyúti fertőzés?
A „felfázásként” ismert betegség, a húgyúti fertőzés akkor alakul ki, amikor a végbélből és hüvelyből származó különböző baktériumok a húgycsőbe kerülnek, és felszállnak a húgyhólyagba ezzel gyulladást okozva. Egy korábbi blogbejegyzésünkben minden fontos információt összegyűjtöttünk erről a betegségről, ide kattintva elolvashatod. Most azonban arra fókuszálunk, miért okozhat fertőzést a szexuális együttlét.
Szex és húgyúti fertőzés – hogyan függ össze?
Sokak számára meglepő lehet, hogy a fertőzéssel járó kínzó tüneteket a szexuális együttlét is okozhatja. A közösülés, vagyis a mechanikai igénybevétel során a bél- és a hüvelyflórában található baktériumok a fizikai közelség miatt könnyedén kerülnek a húgycsőbe, majd a hólyagba, ami hamar gyulladást, és jellegzetes tüneteket okoz.
Mi növeli a kockázatot?
A fertőzés kialakulását több tényező is elősegíti. Ilyen a genetika (például az átlagosnál rövidebb húgycső), vagy a korábban már átélt húgyúti fertőzés. A szexuális együttlét gyakorisága is fontos, hiszen minél több alkalommal kerül sor közösülésre, annál magasabb a kockázat. Nagyobb eséllyel alakul ki a betegség továbbá az első együttlét után és befolyásoló tényező a partnerek gyakori váltakozása is.
Érdekes tény, hogy a spermicid fogamzásgátló készítmények használata is növeli a kockázatot, ezért azoknak, akik korábban már küzdöttek a betegséggel, érdemes kerülni ezeknek a szereknek a használatát.
Nem utolsó sorban a nem megfelelő higiénia is elősegíti a húgyúti fertőzés kialakulását, ezért nem szabad elhanyagolni az együttlét előtti alapos tisztálkodást mindkét fél részéről.
Hogyan előzhető meg a probléma?
Sajnos nagyon nehéz biztosan elkerülni a fertőzést, de van néhány dolog, amire odafigyelve sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében:
- Az első és legfontosabb: a pisilés. Az együttlét előtti és utáni vizeletürítéssel megakadályozható, hogy a kórokozók a húgyhólyagba jussanak. Nem ciki rögtön utána elmenni a mosdóba, és ezzel a fájdalmas probléma is nagymértékben megelőzhető.
- A húgycső megfelelő „átmosása” biztosítható a hétköznapokban történő elegendő folyadékfogyasztással is, hiszen akkor mosdóba is többet járunk. Napi 2-2,5 liter folyadékkal már sokat tehetünk ennek érdekében.
- Nem szabad figyelmen kívül hagyni az intim területek tisztaságát sem. A szexuális együttlét előtti mosakodással a hölgyek könnyedén megszabadulhatnak a kórokozók nagy részétől. A higiénia fontossága természetesen a férfiakra is vonatkozik.
Mit tegyünk, ha utolért minket a baj?
Ha a fenti tanácsok betartása után is kialakul a húgyúti fertőzés, jó, ha tudjuk, hogyan segítsünk a problémán.
A pisiléssel ilyenkor sem szabad felhagyni, hiszen a húgycsőben maradt baktériumoktól még megszabadulhatunk. Ilyenkor még fontosabb, hogy figyeljünk a folyadékbevitelre is. Az enyhébb fertőzés magától gyógyulhat, de a legtöbb esetben urológushoz kell fordulni. Ha jelentkezik a folyamatos vizelési inger, a rendkívül fájdalmas pisilés vagy a véres vizelet, antibiotikumra van szükség. Egy rövid gyógyszeres kúra megszünteti a gyulladást és ezzel együtt a kellemetlen tüneteket is. Az antibiotikum szedéséről minden esetben a szakorvos dönt.
Lehet szexelni, amíg a fertőzés tart?
A betegség súlyosbodásának elkerülése érdekében nem ajánljuk a szexuális együttlétet. A húgyúti fertőzés legtöbb esetben néhány napon belül gyógyul, ezért sokkal célravezetőbb megvárni a tünetmentes állapotot.
Elhúzódó tünetek: hólyagfájdalom szindrómára is utalhatnak!
Ha a rendszeres vizelési inger, hólyag- és húgycső fájdalom a gyógyszeres kezelés ellenére is régóta tart, akkor az egy gyakori (ám nehezen diagnosztizálható) betegségre utalhat: a hólyagfájdalom szindrómára. Ilyen esetben minél hamarabb urológushoz kell fordulni, aki megkezdi a betegség kezelését. Az RMC Clinics-ben kiemelten foglalkozunk ezzel a problémával; kezeléséről mindent megtudhat ide kattintva.