Megfázás kezelése gyermekeknél - csak óvatosan a gyógyszerekkel

Mielőtt valamilyen recept nélkül kapható gyógykészítményt adnánk gyermekünknek, érdemes átolvasni Jókay doktornő tanácsait, amit az Amerikai Gyermekorvosok Egyesületének legújabb ajánlása alapján állított össze

Megfázás kezelése gyermekeknél - csak óvatosan a gyógyszerekkel

A recept nélkül kapható megfázás elleni készítményeket az Amerikai Gyermekgyógyászok Egyesülete 6 éves kor alatt nem javasolja, mivel az utóbbi időben az Amerikai Egyesült Államokban ijesztően sokszor fordult elő túladagolás, sőt haláleset is ezekkel a gyógyszerekkel összefüggésben.

Erre való tekintettel az alábbi gyógyszerek használatát csak fokozott elővigyázatosság mellett ajánljuk!


  1. Antihisztaminok: a legismertebb formái, az első generációs antihisztaminok, mint a fenistil, brompheniramine, diphenhydramine, chlorpheniramine és a hydroxyzine enyhén szárítják a nyálkahártyát. Szájszárazságot, homályos látást okoznak, emellett kábító hatásuk is van.
     
  2. Nyálkahártya-duzzanat csökkentők: ezek a szájon át adható, láz, orrfolyást csökkentésére szolgáló gyógyszerek, mint a pseudoephedrine, phenylpranolamine, phenylephrine, calciphedrine, coldrex, rhinatiol cold érösszehúzó hatásúak, és csökkentik a nyákképződést az orrban. Magas-vérnyomást, fejfájást, hányingert, izgatottságot, ingerlékenységet okoznak, növelhetik a stroke előfordulásának esélyét.
     
  3. Orrdugulás csökkentők: a helyileg alkalmazható, orrdugulás csökkentésére szolgáló gyógyszerek, mint az oxymetazoline, xymetazoline, phenylephrine, nasivin helyben csökkentik a nyálkahártya duzzanatát, de csak néhány napig használhatók. Hosszabb használat esetén hatásuk az ellenkezőjére fordul és orrdugulást okoznak. Ezek a szerek csak felnőtteknél bizonyultak hatásosnak, gyermekeknél nem
     
  4. Köhögéscsillapítók: a köhögés védekező reflex és csak akkor szabad csillapítani, ha zavarja a gyermeket az alvásban. A leggyakoribb köhögéscsillapító szer a dextromethorphan, amely recept nélkül kapható. Asztmás gyermekeknél tilos köhögéscsillapító szert használni! Véletlen túladagolás eredményeként előfordulhat légzési nehézség, álmosság vagy akár halál is. A kodein olyan kábító hatású köhögéscsillapító szer, amely a fenti mellékhatások mellett székrekedést és szédülést okozhat.

Amennyiben további kérdése lenne vagy szeretne részletesebb tájékoztatást kapni az otthoni gyógyszer használtról keressen minket bizalommal a +36 1 392 0505 telefonszámon, az info@rmc.hu e-mail címen vagy jöjjön el egy konzultációra gyermekorvosunkkal!

 

Kapcsolódó orvosaink

Kérdése lenne időpontfoglalás előtt?

Ha bizonytalan, milyen orvoshoz, milyen vizsgálatra foglaljon időpontot, segítünk! Kérjen ingyenes visszahívást kollégánktól, aki panaszai alapján segít megtalálni a megfelelő szakorvost.

Mikor hívjuk vissza?

Kapcsolódó cikkek Összes cikk