Egyre több a koraszülött, pedig a magas kockázat szűrhető!

A magyar kismamáknál nagyobb a koraszülés kockázata, mint más OECD országokban.

Egyre több a koraszülött, pedig a magas kockázat szűrhető!

Az utóbbi évben ezzel szoros összefüggésben a csecsemőhalálozások száma is növekedett. Pedig a magas kockázat szűrhető, rendelőnkben évek óta rutinszerűen végzünk kockázatbecslést. Dr. Csermely Gyula, szülész-nőgyógyász szakorvosunktól megtudjuk, mire figyeljünk, hogy csökkenthessük a kockázatot. A koraszülés gyakorisága sok mindentől függ, ilyen faktorok például az életkor vagy a dohányzás, de az egészségügyi ellátás színvonalának is meghatározó szerepe van.


Mit tudunk tenni?

 

Szűrés:

 

A hazai átlag javítása akkor válna lehetővé, ha országos szinten bevezetnénk a méhnyak hossz alapú kockázatbecslést. Ez azt jelenti, hogy a 20-24. héten megmérjük a méhszáj hosszát és figyelembe véve az anyai előzményeket, kiszűrhetjük a magas rizikójú várandósokat. Az adatokat bevisszük egy speciális kockázatbecslő szoftverbe, a kockázati eredmény alapján pedig eldöntjük, hogyan tovább. Rendelőnkben évek óta rutinszerűen végezzük ezt a szűrést.

Leegyszerűsítve, ha valakinél a méhnyak hossza 25 mm feletti, alacsony kockázatúnak mondható (figyelembe vélve a többi faktort is). A kismama ekkor kezelést nem igényel, viszont az életmódra ugyanúgy figyelni kell. Magas kockázat (25 mm-nél rövidebb méhnyak) esetén megkezdjük a hüvelyi progeszteron kezelést. Ez a nemzetközi irányelv, a kezeléssel szignifikánsan csökkenthetjük a koraszülés esélyét.

 

Életmód:

 

Milyen rizikófaktora kell figyelnie azoknak, akik gyermeket szeretnének vállalni, illetve várandósak? Nagyon fontos, hogy a kismamák és a babát tervezők ne dohányozzanak, és ügyeljenek az optimális testsúlyra.

 

 

Koraszülés terhességi mérgezés miatt: már ez is szűrhető

 

Bizonyos esetekben azonban az anyai, magzati veszély elhárítása érdekében szükséges a terhességet korábban befejezni. Ennek fő oka az igen gyakran előforduló úgymevezett terhességi preeclampsia, más néven terhességi mérgezés, vagy toxémia. A nevével ellentétben semmi köze a mérgezéshez, a 20. héttől alakulhat ki, és sajnos nem tudni, mitől. A jó hír, hogy a felismert esetekben megfelelő terápiával kialakulásának esélye csökkenthető. A világon nemrég jelent meg, és rendelőnkben már elérhető egy új, anyai vérvételből és ultrahangvizsgálatból álló teszt, amely segítségével a 12. héten kimutatjuk, mekkora a kockázata a terhességi mérgezés kialakulásának. A PLGF teszt 96 százalék pontosságú és a 12. heti szűrővizsgálat kiegészítéseként kérhető.


Amennyiben további információra van szüksége a kockázatbecslésről, melyet az első trimeszteri kiterjesztett szűrés során elvégzünk, nyugodtan keressen minket telefonon a +36 1 392 0505 telefonszámon, az info@rmc.hu e-mail címen, vagy nyugodtan tud foglalni időpontot is első trimeszteri szűrésre. 

Kapcsolódó orvosaink

Kérdése lenne időpontfoglalás előtt?

Ha bizonytalan, milyen orvoshoz, milyen vizsgálatra foglaljon időpontot, segítünk! Kérjen ingyenes visszahívást kollégánktól, aki panaszai alapján segít megtalálni a megfelelő szakorvost.

Mikor hívjuk vissza?

Kapcsolódó cikkek Összes cikk