Vegetarianizmus gyermekeknél – hogyan csináljuk okosan?

Dr. Jókay Kinga gyermekgyógyász cikke

Vegetarianizmus gyermekeknél – hogyan csináljuk okosan?

A húsmentes étrend a felnőttek és a gyermekek számára egyaránt egészséges alternatíva lehet. A serdülők és a kisiskolások is gyakran döntenek úgy, hogy nem kérnek az olyan ételekből, amelyeknek arca van, nem akarják, hogy bármelyik állat elpusztuljon csak azért, hogy számukra élelemként szolgáljon. A vegetáriánus étrendnek sokféle előnye van, például az, hogy az alternatívaként fogyasztott ételek gazdagok rostokban és többszörösen telítetlen zsírsavakban, ugyanakkor viszonylag alacsony a koleszterin-tartalmuk, és kevesebb bennük a kalória.
shutterstock_125205479.jpg

Húsmentes, de nem mindegy, mi

Nagyon fontos, hogy az étrendből száműzött húsokat magas minőségű tápanyagokkal pótoljuk. Ha a húsok helyett burgonyacsipszet és tésztát fogyasztunk, azzal aligha tudjuk kiaknázni a vegetáriánus étrend kínálta előnyöket. A gyermekeket különösen kedvezőtlenül érintheti, ha az étrendjüket tervező felnőttek nincsenek tisztában azzal, hogy melyek a fehérjék, a kalcium, a cink, a D vitamin, a B12 vitamin és a vas alternatív tápanyag-forrásai.

Mire figyeljünk?

  1. Könnyebben pótolhatjuk a létfontosságú aminosavakat a különféle fehérje forrásokból, ha a gabonaféléket zöldségekkel vagy csonthéjasokkal párosítjuk. Kiválóan illik össze például a rizs és mexikói feketebab, az amerikai mogyoróvajas, lekváros szendvics teljes kiőrlésű kenyéren, az ázsiai ízesített szójabab főtt tésztával, vagy akár a magyar őrölt mák és dödölle.
  2. Legyen minél színesebb, tarkább a kínálat: a spenótlevelek, a sárga (pl. kaliforniai) paprika, a paradicsom tökmagolajjal és mozzarella sajtgolyókkal például remek ételegyüttest alkot.

 pexels-photo-1196516.jpeg

Ártalmas lehet a vegetarianizmus?

Ezt attól függ, melyik típusú vegetáriánus étrendet követi a gyermek.

  • Azokat a gyermekeket, akiknek a jól kiegyensúlyozott étrendje tojásból, tejtermékekből és növényi anyagokból készült ételekből áll, ovo-lakto vegetáriánusoknak nevezzük. Náluk szinte semmilyen táplálkozási zavarral nem kell számolnunk.
  • Az un. vegánok azonban nem fogyasztanak húst, tojást vagy tejtermékeket (joghurtot, tejet, sajtot, fagylaltot vagy tejfölt). Ezért rendkívül nehéz, de nem lehetetlen, hogy a vegán étrenden tartott gyermekek elegendő vitaminhoz, ásványi anyagokhoz és fehérjéhez jussanak. Mindenképpen tanácsos kikérni egy vegán étrend összeállításában jártas dietetikus tanácsait, mielőtt a kisgyermek étrendjéből kiiktatjuk a húst, a tejtermékeket és a tojást.
  • Az un. zen makrobiotikus étrend alkalmazása egyáltalán nem ajánlott a gyermekek számára, mivel ez az étrend nem csupán az összes állati eredetű termék, de mindenféle gyümölcs és zöldség fogyasztását is tiltja. A zen étrend ilyenformán gátolhatja a gyermek növekedését, vérszegénységet és súlyos táplálkozási zavarokat okozhat.

Mivel a vegetarianizmus egyre népszerűbb, nagyon fontos, hogy a vegetáriánus étrendet követők is mind bővebb ismeretekkel rendelkezzenek a gyermek fejlődését elősegítő táplálékokról. Ehhez feltétlenül ajánlott a felkészült dietetikusok, gyermekorvosok tanácsait is megfogadni. Segítségükkel magad is okosan alkalmazhatod a vegetáriánus étrendet!

 

Kérdése lenne időpontfoglalás előtt?

Ha bizonytalan, milyen orvoshoz, milyen vizsgálatra foglaljon időpontot, segítünk! Kérjen ingyenes visszahívást kollégánktól, aki panaszai alapján segít megtalálni a megfelelő szakorvost.

Mikor hívjuk vissza?